Гадюча цибулька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гадюча цибулька
Г. ц. гроноподібна (M. botryoides) — типовий вид
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Підродина: Scilloideae
Рід: Гадюча цибулька (Muscari)
Mill., 1754
Вікісховище: Muscari

Гадюча цибулька, мишачий гіацинт, або мускарі (Muscári) — рід цибулинних рослин родини холодкових (Asparagaceae), раніше відносили до родини гіацинтових (Hyacinthaceae) або лілейних (Liliaceae). Деякі види розводять як декоративні рослини з безліччю сортів.

Назва[ред. | ред. код]

Латинська назва роду дана через аромат квітів, який нагадує запах мускусу[1].

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Досить дрібні цибулинні рослини (до 40–60 см заввишки), що несуть пучок з двох-семи м'ясистих прикореневих листків; листки досягають в довжину 10–17 см. Цибулина яйцеподібної форми, завдовжки близько 2 см.

Квітконосна стрілка безлиста, закінчується густою багатоквітковою китицею. Квітки сині, блакитні або фіолетові, на коротких квітконіжках, верхні квітки безплідні. Оцвітина зрощена, бочкоподібна, з шістьма короткими зубчиками, відігнутими назовні. Тичинок шість. Плід — куляста або серцеподібна коробочка.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Ареал роду охоплює Європу, Північну Африку й Західну Азію, але найбільшого різноманіття сягає у Середземномор'ї. Мешкає на трав'янистих спадах, у лісовому поясі гір. Деякі види натуралізувалися у Північній Америці і Австралії.

У культурі[ред. | ред. код]

Зазвичай мускарі можна побачити у відкритому ґрунті, але деякі сорти вирощують у кімнатних умовах. Для цвітіння у січні-березні цибулини висаджують у горщики у вересні. Зазвичай вирощують гадючу цибульку вірменську (armeniacum), що сягає 20 см заввишки з синіми або білими келихоподібними квітами до 0,5 см завдовжки і видовженим листям, і гадючу цибульку гроноподібну (botryoidis) з блакитними квітами.

Види[ред. | ред. код]

Рід Muscari включає 44 види:[2]

Раніше у склад роду Muscari включали також види, котрі пізніше були включені у роди Bellevalia, Leopoldia і Pseudomuscari.

Сорти[ред. | ред. код]

Міжнародним органом реєстрації (ICRA) нових сортів є Royal General Bulb Growers' Association (KAVB). Сайт асоціації включає базу даних по зареєстрованим сортах.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hyam, R.; Pankhurst, R.J. (1995). Plants and their names : a concise dictionary. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-866189-4. , p. 330
  2. Muscari Mill., Gard. Dict. Abr. ed. 4 (1754). Kew Gardens. Архів оригіналу за 4 лютого 2016. Процитовано 7 грудня 2014. 
  3. De database Geregistreerde cultivars. Архів оригіналу за 9 січня 2019. Процитовано 25 березня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]