Натуралізація (біологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амброзія полинолиста натуралізувалася в багатьох країнах, майже на всіх континентах

Натуралізація — повне пристосування інтродукованих рослин чи тварин до нових умов життя.

Умови натуралізації[ред. | ред. код]

Дикий кролик натуралізувався далеко за межами свого природного ареалу

Натуралізація — природне явище, не пов'язане з цілеспрямованою діяльністю людини, утворення спонтанних місцевих популяцій. Воно означає повне закріплення акліматизованого виду (інтродуцента, чужорідного або адвентивного виду, іммігранта, антропофіта) в новому для нього регіоні, остаточне входження в нову, раніше чужу йому екосистему, формування властивої йому екологічної ніші. Обумовлена ​​натуралізація набуванням місцевими популяціями чужорідного виду спеціальних адаптацій. В період натуралізації організм пристосовується не тільки до нових екологічних умов, але і до нового живого оточення — рослин і тварин, в тому числі мікроорганізмів і т. ін.

При натуралізації можливі зміни обміну речовин організмів, що визначаються їхньою нормою реакції, організми самостійно розмножуються в нових умовах без зміни генотипу, витримуючи конкуренцію аборигенних видів.

Непередбачувані і небажані наслідки такої інтродукції — інвазії. Наприклад, багато рослин-бур'янів і тварини-шкідників мають широку норму реакції генотипу і поширюються по різних районах земної кулі.

Приклади натуралізації[ред. | ред. код]

Зарості опунції в Італії

Прикладом натуралізації є значне поширення в Австралії завезених туди кролів. У тій же Австралії швидко натуралізувалася та стала справжнім лихом для вівчарства американська рослина з родини кактусових — опунція, що поширилася також в середземноморських країнах, на Канарських островах, Кавказі, в Південній Африці, Індії. Можна зустріти здичавілу опунцію і в Україні — на Південному березі Криму. Ще одна американська рослина — амброзія —поширилася в багатьох країнах, майже на всіх континентах. Це один із найнебезпечніших в Україні карантинних бур'янів-алергенів, який за останнє сторіччя пройшов усі етапи експансії: первинне проникнення, «розселення» та наступну натуралізацію[1].

Натуралізація інтродукованих видів[ред. | ред. код]

Герберт Сукопп та Ульріх Сукопп наводять дані про число інтродукованих і натуралізованих видів папоротей і квіткових рослин на Британських островах, в Німеччині та Нідерландах[2].

Частина натуралізованих інтродуцентів
× Інтродуковані види Натуралізовані види % в тому числі в природні рослинні угруповання
Британські острови 32 000 332 1 % немає даних
Німеччина більше 12 000 385 3 % 200
Нідерланди 7000 220 3 % 75

Інші значення[ред. | ред. код]

Також натуралізація може означати:

  • переселення рослин чи тварин з одних районів в інші, які не відрізняються умовами існування;
  • повне виживання нового для певного виду різновиду, тобто зайняття ним екологічної ніші в угрупованні;
  • процес повернення культурних рослин чи свійських тварин до проживання в природних угрупованнях.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. А. Челомбітко, О. Башинська. Небезпечний карантинний бур'ян-алерген // Журнал «[[Пропозиція (журнал)|Пропозиція]]». Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 25 жовтня 2014.
  2. Sukopp, H., Sukopp, U., Ecological Long-term Effects of Cultigens Becoming Feral and Naturalization of Non-native Species, Experientia, 1993, vol. 49, pp. 210—218, (Birkhäuser Verlag, CH-4010 Basel / Switzerland). (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Протопопова В. В. Натуралізація адвентивних рослин України // Український ботанічний журнал — 1988. — Т. 45, № 4. — С. 10-15.
  • Протопопова В. В. Особенности натурализации адвентивных растений на Украине. // Пробл. изуч. адвент. фл. СССР: Мат-лы. совещ. (Москва, 1-3 февраля 1989 г.). — М.: Наука, 1989. — С. 59-60.