Гай Корнелій Галл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гай Корнелій Галл

Гай Корнелій Галл (*69 Форум Лівія;— †26 роки до н. е.) — давньоримський політичний та військовий діяч, Префект Єгипту з 30 до 26 року до н. е., поет, майстер елегії.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у містечку Форум Лівіі(сучасне м. Форлі) у Цізальпійській Галлії. Був сином Гнея Корнелія, заможного мешканця міста. Звідси його когномен — Галл. Замолоду прибув до Риму. де навчався разом з майбутнім імператором Октавіаном Августом. З цього моменту Корнелій Галл товариш та друг Октавіана в усіх його справах. У 42 році до н. е. став римським вершником. В цьому ж році його призначили розподіляти землі у Цізальпійській Галлії поміж ветеранів. Тут Галл допоміг зберегти майно поету Вергілію поблизу Мануї, з яких товаришував у молоді роки.

Після цього взяв участь у громадянській війні між Октавіаном та Марком Антонієм на боці першого. Очолював війська, які діяли у Єгипті проти марка Антонія та Клеопатри VII. На знак визнання своїх заслуг Гай Корнелій Галл став першим префектом Єгипту. Тут маючи 2 легіони зміг придушити спротив останніх прихильників як династії Птолемеїв, так й місцевого населення з давніх єгиптян. Галл встановив гарні стосунки із сусіднім царством ефіопів, яке за традицією називали «Куш». В цілому керування префектурою тривало з 30 до 26 року до н. е. В цей час стосунки з імператором Августом зіпсувалися. За підозрою у зневазі до імператора та аморальному житті (Галл мав інтимний зв'язок з граматиком Квінтом Цецилієм Епіротом) Гая Корнелія Галла було віддано під суд. Під час розслідування справи Галл наклав на себе руки.

Творчість[ред.ред. код]

Писав елегії. Вважається навіть першим поетом-елегіком. Був близький до неотериків, зокрема Публія Валерія Катона. Свого часу поезія Галла була досить відомою та популярною. Від неї зберіглося замало. Корнелій Галл оспіпував свого кохану — мімічну акторку Кіферіду під ім'ям Лікориди. Всього випустив 4 книги елегій (у 40 році до н. е.), про них схвально відгукувалися Вергілій, Горацій, Овідій.

Окрім цього у Корнелія Галла є твори з красномовства.

Твори[ред.ред. код]

  • «In pollionem» та «In Alfenum Varum» — твори з красномовства
  • Вірш «Кіріс»
  • Любовні. 4 книги елегій.

Джерела[ред.ред. код]

  • L. Nicastri, Cornelio Gallo e l'elegia ellenistico-romana. Studio dei nuovi frammenti, Napoli 1984.
  • Werner Eck: Augustus und seine Zeit. 4. Auflage, München 2006, ISBN 3-406-41884-8, S. 50f.