Гемптон Корт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
В'їзд до палацу Тюдорів (початок XVI століття)

Хемптон Корт (англ. Hampton Court Palace) — колишня заміська резиденція англійських королів, розташована на березі Темзи у лондонському передмісті Річмонд-на-Темзі.

Палац було закладено 1514 року могутнім кардиналом Волсі, який, відчувши охолодження монаршої милості, передав його у подарунок Генріху VIII. Кардинал продовжував жити у палаці до 1529 року, однак з 1525 року будівельними роботами завідував сам король. Якщо Волсі надихало планування італійських палаццо доби ренесансу, то король привніс до архітектури елементи похмурого середньовічного зодчества, а також збудував велику залу для гри в теніс (його називають найстарішим тенісним кортом у світі).

Упродовж наступник півтора століть Гемптон Корт залишався основною заміською резиденцією всіх англійських монархів. Король Вільгельм III вирішив, що палац не відповідає сучасним смакам й запропонував Кристоферу Рену оновити його в модному тоді стилі бароко. Масштабну перебудову було розпочато 1689 року, однак за п'ять років, коли було перероблено тільки південний фасад, король закинув цей проект. У 1702 році Вільгельм III впав у Гемптон Корті з коня, захворів та невдовзі помер, після чого перепланування резиденції було згорнуто (окремі роботи тривали до 1737 року)

Георг II був останнім королем, який жив у палаці. До початку XIX століття Гемптон Корт спустів, однак у добу романтизму покої Генріха VIII було відремонтовано, а королева Вікторія відкрила палац для відвідання широким загалом. У королівських покоях можна бачити антикваріат і старовинні картини з Королівської колекції. Найзначніші полотна належать Мантеньї, Рафаелю та Брейгелю Старшому. Регулярний французький парк перед палацом було розбито для Вільгельма III за зразком голландського Хет Лоо; його цікава особливість — лабіринт площею у 60 акрів.

Посилання[ред.ред. код]

Координати: 51°24′12″ пн. ш. 0°20′15″ зх. д. / 51.40333° пн. ш. 0.33750° зх. д. / 51.40333; -0.33750