Герцогство Васконія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герцогство Васконія у часи правління Едо Великого, який управляв і північнішою Аквітанією

Герцогство Васконія (фр. La Vasconie, La Wasconie, баск. Baskoniako dukerria) — середньовічне герцогство, що існувало на південному заході сучасної Франції і частково на північному заході сучасної Іспанії (теперішні Країна Басків і Наварра) у VII — IX століттях.

Свою назву герцогство отримало від племені васконів, предків сучасних басків, для захисту від яких власне і створювалось.

Створене у 602 році герцогство обійняло землі колишньої римської провінції Аквітанія Новемпопулана — ядро формування майбутньої історичної Гасконі. З часом Васконське герцогство включило у свій склад і землі Піренейського регіону, заселені власне васконами, що в майбутньому стали основою формування королівства Наварра (Памплона).

Дуже рано Васконське герцогство підпало під вплив Аквітанії — завдяки особистій унії в 660 році. У 715 герцог Едо прибирає титул «принцепс Аквітанії», що означало фактичну незалежність об'єднаних земель герцогств Аквітанії та Васконії, однак невдовзі знову визнає зверхність Франкського королівства. У 746 році Аквітанія і Васконія остаточно підпорядковані Франкському королівству.

Близько 770 року Васконія відокремилася від Аквітанії, фактично здобуваючи незалежність.

У 864 році на основі Васконії утворюється спадкове герцогство Гасконь.