Гренадери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ж.-Б. Детайль «Гренадер Старої гвардії»

Гренадери (фр. grenadier; заст. гранатирі́)[1] — рід військ в кінці XVII — на початку XIX століть, які з початком бою використовувалися для закидання ворога гранатами, звідки й походить їх назва. Прообраз гранатометників.

Історія[ред. | ред. код]

У ряди гренадерів набирали найвищих ростом та найсильніших тілом солдатів, які могли б якнайдалі жбурляти гранати, які на той час мали форму маленького ядра з ґнотом. Згодом, із змінами в методах ведення війни, роль гренадера виявилася непотрібною, — і гренадерів перешколено в елітні штурмові війська, які першими йшли в час штурму та прокладали дорогу іншим військам крізь ворожі укріплення.

Гренадера озброєно мушкетом та гранатами. Командувачі користувалися ними для підриву будівель, укріплень, шанців.

За командою «Гренадери, рушниці за спину!» гренадер перекидав рушницю за спину так, щоб приклад опинявся праворуч внизу. Потім правою рукою доставав зі гренадної суми гранату, «прикурював» її ґніт від довгого запального ґнота (який запалював перед боєм і тримав у лівій руці), і метав її через голову в противника.

Звичайні капелюхи з крисами були незручними під час виконання рушничних прийомів, тому для гренадерів були створені високі шапки — або гренадерки (Швеція, Російська і Германська імперії) або бермиці (Франція).

З початком XIX століття гренадерські сили були в кожної країни Європи. Проте найчисельнішими вони були у війську Наполеона та Британії.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Соколов. О. Армия Наполеона. — Спб. 1999.