Координати: 41°25′5.88″ пн. ш. 02°47′25.01″ сх. д. / 41.41830° пн. ш. 2.79028° сх. д. / 41.41830; 2.79028

Грецький театр у Сиракузах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грецький театр (Сиракузи)
41°25′5.88″ пн. ш. 02°47′25.01″ сх. д. / 41.41830° пн. ш. 2.79028° сх. д. / 41.41830; 2.79028
КраїнаІталія
МістоСицилія
ТипGreek theatred і археологічна пам'ятка
Тип будівлідавньогрецький театр
Автор проєктудавньогрецький архітектор Дамокоп (Дамокопос)
Засновниктиран Сиракуз Гієрон
Дата заснуванняпісля 472 року до н.е.
Початок будівництвапісля 472 року до н.е.
Побудованооблаштування для огляду в 20 ст.,
Основні дати:
472 року до н.е., перебудова в 3 ст. до н.е, реставрація в 20 ст.
Статус Культурне надбання Італії
Станв стані реставрації

Грецький театр (Сиракузи). Карта розташування: Італія
Грецький театр (Сиракузи)
Грецький театр (Сиракузи)
Грецький театр (Сиракузи) (Італія)
Мапа
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Грецький театр (Сиракузи) (англ. Greek Theatre of Syracuse) — давньогрецький театр в місті Сиракузи, що згодом перейшов до Римської імперії.

Історія

[ред. | ред. код]

Залишки античного театру розташовані на південному сході острова Сицилія на південному сході схила Теменіте. Театр відкритий у бік сучасного міста Сиракузи.

Про театр у Сиракузах наприкінці 5 ст. до н.е. згадував мім Софрон, він же назвав ім'я автора проекту — архітектор Дамокопос.

Теоретичні дослідження доводять, що первісні давньогрецькі театри того часу ще не мали чіткої геометричної форми. Вона стане традиційною (практично канонічною) лише в третьому столітті до н.е., коли театр в Сиракузах був перебудований. Існує декілька уривчастих свідоцтв про театр у античних Сиракузах, про тогочасних драматургів, п'єси котрих виконували в театрі... Але недостатність фактів не дає точного відтворення історії театру, бо частка свідоцтв може стосуватись якогось іншого театру. Без сумніву те, що театр у Сиракузах мав помітне значення в суспільному і культурному житті як античного міста, так і в театральній культурі Стародавньої Греції взагалі.

В добу еллінізму

[ред. | ред. код]

Відомо, що в 3 ст. до н.е. театр удосконалили та ремонтували. Облаштування тривали в період 238 - 215 рр. до н.е. Залишки театра у Сиракузах датують саме цим періодом і ці залишки були відкриті археологами. Удосконалення театральної конструкції забезпечило доволі досконалу акустику античній споруді, незважаючи на її давнину. Переваги розташування театра на схилі пагорба Теменіте вдало використані ще й тому, що з глядацької зали театру відкривається панорама сучасного міста, затоки моря та вид на острів Ортигія. Первісно театр мав шістдесят сім (67) глядацьких рядів.

Згодом діаметр глядацьких рядів театру у Сиракузах досяг 138,6 метрів, тобто був серед найбільших серед давньогрецьких театрів. Постійна архітектура декорація, котру мав колись театр, нині повністю поруйнована. При сучасних виставах в античному театрі використовують сучасні декорації, котрі прибирають після закінчення театрального сезону. Театр в Сиракузах зберіг низку написів, серед них і позначення колишніх секторів (на честь Зевса, на честь Геракла), і імена тиранів Сиракуз та їх дружин чи родичів. Кращі глядацькі місця були вирублені в скелі і розташовані навколо сцени. Під Орхестрою є коридор до особливої кімнати. Вважають, що вона була схованкою для акторів, що грали роль Харона і мали можливість несподівано виходити на сцену та несподівано зникати. Театр мав водопостачання, вода надходила зі старовинного акведука.

Над театром прокладена стародавня дорога («Via dei Sepolcri» ) та тераса, за котрою розташовані печери для стародавніх поховань.

В добу Римської імперії

[ред. | ред. код]

Період Римської імперії стоїть ближче до нас, але про театр у Сиракузах все одно збережено мало відомостей. За припущеннями театр знову пережив реконструкцію у період правління імператора Августа. Якщо глядацька зала в добу греків мала форму підкови, тепер її переробили на напівциркульну, типову для давньоримських. В передній частині сцени створили щилину, де був облаштований механізм для піднімання театральної завіси знизу угору.

Це була не єдина реконструкція, були й інші. Так, старовинний грецький театр пристосовували для вистав на воді. Театр (і його вистави) як такий мало цікавив жорстоких і розбещених римлян, тому споруду пристосували також для боїв гладіаторів та для поєдинків гладіаторів з дикими тваринами. Під сценою створили печери для утримання диких тварин та механізми для піднімання їх на сцену. Була створена і нова захисна стіна для захисту глядачів від несподіванок на сцені. Нині захисна стіна не існує.

Існував напис (відомий по копії) про архітектора-інженера на ім'я Neratius Palmatus, котрий і виконував реконструкцію театру у пізній римський період. Якийсь Neratius Palmatus відомий тим, що відновлював у місті Рим споруду курій, коли в столиці проводили ремонти державних закладів після пограбування та руйнацій в Римі, котрі скоїли варвари Алариха у 410 році. Якщо це один і той же Нератус Пальматус, то це покажчик, наскільки важливим об'єктом був старовинний театр у Сиракузах, якщо його ремонтував столичний архітектор. На початку п'ятого століття нашої ери театр у Сиракузах вже мав тисячолітню історію.

За доби колонізації іспанцями

[ред. | ред. код]

В добу європейського середньовіччя театральна культура античного світу пропала. А театральні споруди були покинуті або використовувались як кар'єри для здобутку дешевих будівельних матеріалів. Як кар'єр для добування дешевих будівельних матеріалів був використаний і покинутий театр у Сиракузах в добу правління іспанського імператора Карла V. Його будівничі і фортифікатори забирали кам'яні брили з театру для створення фортечних мурів у місті Ортигія. Вважають, що через це були остаточно поруйновані сцена та її архітектурна декорація та верхні глядацькі ряди. Каміння з них було легше вивозити шляхом, розташованим поруч. В другій половині 16 ст. іспанські інженери ремонтували водогін, а на околицях поруйнованого і напіврозібраного театру вибудували декілька водяних млинів. Серед них був casetta dei Mugnai (заміська кам'яна вежа, що збереглася донині.)

Подальша історія

[ред. | ред. код]

На хвилі захоплення античністю та театром як таким у 18 столітті по театр у Сиракузах згадали і про нього почали згадувати інтелектуали та ті аристократи, що підтримували моду на все античне чи наближене до стилю класицизм. Про театр писали мандрівники, а театр почали замальовувати художники, було також створено декілька гравюр з руїнами старовинного театру.

Лише в 19 столітті розпочались розкопки та видалення зайвого ґрунту та сміття з руїн театру. Останні за датою розкопки в 20 ст. були проведені 1988 року.

1914 року Національний інститут Античної драми дав дозвіл на щорічні вистави на залишках античного театру у Сиракузах. Першою виставою була трагедія «Агамемнон» (режисером був Етторе Романьйолі). Адаптовані до італійської мови п'єси давньогрецьких драматургів йшли у перекладах італійських письменників і літераторів, серед котрих був і Сальваторе Квазімодо. Вистави проходили надвечір, коли наставала денна сицилійська спека — без пристосувань для гучності, позаяк в театрі відновилась непогана акустика без електричних пристроїв. Театральні сезони в театрі Сиракуз почали проводити з травня до липня. Згодом театральні сезони у Сиракузах почали відвідувати окрім місцевих мешканців і багаті туристи-глядачі з інших країн.

Лише в 20 столітті розпочались обмежені реставраційні відновлення та режимне використання пам'ятки архітектури з метою подальшого збереження театру. З 2010 року театр у Сиракузах отримав статус пам'ятки Археологічного музею Серджіо-ді-Сиракузи.

Обрані фото (галерея)

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • C. Anti, Guida per il visitatore del teatro antico di Siracusa, Firenze, 1948.
  • «Всеобщая история искусств», М., «Искусство», 1956
  • D. Mertens, Recensione a Polacco Anti 1981, Gnomon. 91, 1984
  • Архітектура античного світу. Словник-довідник : навч. посіб. для студ. архітектур. спец. вищ. навч. закл. / О. І. Колодрубська. – [2-ге вид., доповн. і переробл.]. – Л. : Укр. бестселер, 2011. – 249 с. : іл. – Бібліогр.: с. 243-247 (65 назв). – ISBN 978-966-2384-15-4