Гризайль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палаццо Рамірес в Монтальто, гризайль Дж. Вазарі на фасаді

Гризáйль (фр. grisaille, від gris — «сірий») — монохромне малярство (живопис одним кольором) в сірому тоні або сірий підмальовок.

Гризайлі з'явились давно і використовувались для декоративних цілей. Найчастіше їх використовували як імітацiю скульптурних рельєфів в настінних розписах. Виготовлення скульптурних рельєфів дорого коштувало, а гризайлі були їх дешевим замінником.

В добу маньєризму в Італії і Франції гризайлі мали велике поширення в оздобі галерей, як в інтер'єрах, так і зовні. В Італії, де клімат менш вологий, ніж у Франції, збереглися зразки гризайлей доби середньовіччя і маньєризму. Уславленим майстром гризайлей був художник і письменник Джорджо Вазарі.

Широке використання мали гризайлі і в добу пізнього класицизму і ампіру. Адже майстри класицизму навернулися до швидких і дешевих засобів декорування в інтер'єрах, де гризайлю імітували багате ліплення, античні рельєфи, орнаменти в плафонах на стелі, на стінах.

Гризайлі використовували як уславлені, так і маловідомі майстри, серед них — Ієронімус Босх тобто Єронім Босх, Учелло, Андреа Мантенья, Джорджоне, Андреа дель Сарто, Джорджо Вазарі, Адріан ван де Вене, Ян ван Ейк.

Зразки гризайлі різних століть[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]