Сграффіто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сграффіто (італ. sgraffito) або графіто (італ. graffito) — техніка створення настінних зображень, перевагою яких є їх велика стійкість.

Сграффіто на південно-східній стіні на вокзалі Баутцен (Німеччина)

Найпростіший випадок двоколірного сграффіто — нанесення на стіну одного шару ВАПНА (штукатурки з німецької)

що відрізняється за кольором від основи. Якщо в деяких місцях зіскребти вапно то вийде двоколірний малюнок.

Для отримання багатобарвного сграффіто на стіну наносять декілька шарів вапна, що вирізняються за кольором (забарвлюють різними пігментами); потім його зіскрібають на різну глибину, щоб оголити шар з потрібним кольором.

Двоколірне сграффіто, Брезніце (Чехія)

У техніці сграффіто розписані зовнішні стіни багатьох ренесансних садибних будинків Центральної Європи, зокрема, Літомишльський замок в Чехії та замок Красицьких у Польщі.

Історія[ред. | ред. код]

Первісна людина видряпувала каменем на стіні печери примітивний малюнок. Це не що інше, як один з найдавніших видів сграфіто. Відомі малюнки, виконані просто пальцем по вологому шару глини, нанесеному на стіну печери. Цей спосіб стінопису — теж сграффіто.

Грецькі майстри використовували сграффіто для декорування глиняного посуду. Видряпані малюнки можна зустріти також на керамічних виробах стародавніх народів Латинської Америки — інків і майя.

У XV—XVII століттях сграффіто широко застосовували в Італії для прикрашання зовнішніх стін архітектурних споруд. Завдяки порівняльній простоті технічних прийомів і високої міцності сграффіто незабаром поширилося в багатьох інших країнах Європи. Знали і вдало застосовували сграффіто майстра Стародавньої Русі.

Сграффіто все ширше застосовали і в радянському декоративному мистецтві. Прикладом вдалого використання сграффіто в сучасній архітектурі може служити Палац піонерів і школярів у Москві.

«Farm House» у Сант Джоан Деспі (Іспанія)

З плином часу змінювалися прийоми сграффіто, вводилися нові матеріали, удосконалювалися інструменти.

Сграффіто у Львові[ред. | ред. код]

Збережені об'єкти знаходяться у Львові за адресами:

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]