Мартен ван Гемскерк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мартен ван Гемскерк
англ. Maarten Jacobsz van Heemskerck
Marteen van Heemskerck - Autorretrato.jpg
Автопортрет, Аргентина, Розаріо, музей Кастаньїно
Народження 1 червня 1498(1498-06-01)
Хемскерк
Смерть 1 жовтня 1574(1574-10-01) (76 років)
  Гарлем, Голландія, Священна Римська імперія
Поховання Церква святого Бавона
Національність голландець
Громадянство Нідерланди
Жанр портрет, релігійна, міфологічна композиція
Діяльність художник[1][2]
Напрямок романизм, маньєризм
Роки творчості 15201570
Вплив італійський маньєризм, Ян ван Скорель
Вчитель Ян ван Скорель
Член Haarlem Guild of St. Luke[d]
Твори портрети, релігійні, міфологічні композиції

Мартен ван Гемскерк у Вікісховищі?

Марте́н ван Ге́мскерк (нід. Maarten Jacobsz van Heemskerck 1 червня, 14981 жовтня, 1574) — нідерландський художник 16 ст., прихильник маньєризму, відомий представник нідерландської мистецької течії романизм. Робив релігійні та міфологічні композиції, був серед найкращих портретистів доби. Відомий графік.

Життєпис. Ранні роки[ред.ред. код]

Народився в маленькому місті на заході Нідерландів — Гемскерку. Він розташований на відстані 14 кілометрів південіше від Алкмара та північніше від Амстердама на 22 кілометри. Гемскерк відокремлюють від Північного моря широкі дюні, тому над усім в економіці переважало сільське господарство. Небагатим фермером був і його батько, Яків Віллем ван Він. Син не наслідував справу батька, а зажадав навчання, що викликало спротив родини.

Навчання у Яна ван Скореля[ред.ред. код]

Портрет родини Фопсен з дітьми, бл. 1530 р., Кассель

Перший вчитель Мартена — Ян Лукаш, до кого молодик просто втік з дому, пішки діставшись Делфта. Але потім перебрався до Гарлема (Нідерланди). Художню освіту опановував в майстерні відомого художника Яна ван Скореля. Учень виявився настільки здібним, що наблизився до рівня майстерності власного вчителя, котрий свого часу вдосконалювався в Італії. Тому важко розпізнати автора творів майстерні періоду перебування там Мартена ван Гемскерка. Серед таких — привітний портрет маленького, невідомого школяра з червоним капелюшком. До першого періоду творчості молодого художника відноситься і релігійний образ «Св. Лука малює Богородицю». Відомо також, що художник робив ескізи до вітражів та картони для створення аррасів.

Серед перших меценатів молодого художника — Пітер Ян Фопсен, багата особа, що володіла значними земельними ділянками на батьківщині талановитого юнака. Він і оселився в будинку Яна Фопсена, а пізніше створив портрет родини Фопсен з трьома дітьми, один з перших подібних в країні. Духовна особа, побожний Ян Фопсен мав значний вплив на молодика і як священик. В останні роки життя в Гарлемі і сам художник тривалий час буде церковним старостою в церкві Святого Бавона.

Італійський період ван Гемскерка[ред.ред. код]

Хужожник дістався Італії і перебував в Римі та в Пармі, відомих центрах італійсього маньєризму. В Римі працював в період 15321536 рр. Перебування в Римі полегшили рекомендаційні листи Яна ван Скореля до впливового кардинала Віллема Енкенворта, голландця за походженням. І художник зробив все належне, щоб не розчарувати нового мецената.

Перебування в Римі використав як для вдосконалення майстерності (про що свідчать численні замальовки архітектури та уламків давньоримських скульптур), так і для співпраці з італійськими художниками і митцями, серед яких Антоніо да Сангалло (молодший), Баттіста Франко, Франческо де Россі, відоміший як Франческо Сальвіаті. Всі вони — талановита генерація перших віртуозних майстрів італійського маньєризму. Схвальний відгук про твори італійського періоду Мартена ван Гемскерка залишив навіть Джорджо Вазарі, який підозріло ставився до всіх нефлорентійців.

Приватне життя[ред.ред. код]

Останні роки життя провів у місті Гарлемі, де був деканом гільдії Св. Луки та церковним старостою. Був двічі одружений. Перша дружина померла під час пологів і художник узяв шлюб удруге.

Монумент на батьківщині[ред.ред. код]

В невеликому навіть в 20 ст. місті Гемскерк біля Реформатської церкви 16 століття городяни створили монумент на честь відомого художника Мартена з Гемскерка.

Вибрані твори[ред.ред. код]

«Поклоніння пастухів немовляті Христу», гравюра. Ескіз до килима (?)
«Покладання у труну», триптих

Малюнки ван Гемскерка[ред.ред. код]

Стара базиліка Св. Петра та Ватиканський палац пап. малюнок 1530-х рр. Альбертіна, Відень.
Мартен ван Гемскерк. Спорудження собору Св. Петра
(1532 —1537)

Галерея портретів[ред.ред. код]

Гіллегонда Геррітс. Музей Франса Галса, Гарлем

Джерела[ред.ред. код]

  • Ilja M. Veldman: Maarten van Heemskerck and Dutch humanism in the sixteenth century. Maarssen 1977
  • Rainald Grosshans: Maerten van Heemskerck. Die Gemälde. Berlin 1980

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мартен ван Гемскерк

Див. також[ред.ред. код]


  1. Web umenia
  2. Web umenia