Гуру Ангад Дев

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуру Ангад Дев

Гуру Ангад Дев (пенджаб. ਗੁਰੂ ਅੰਗਦ ਦੇਵ, гінді गुरू अंगद देव, англ. Guru Angad Dev) (31 березня 1504, Мукстар, Пенджаб, Індія — 28 березня 1552, Амрітсар, Пенджаб, Індія) — другий з десяти сікхіських гуру, винахідник абугіди ґурмукхі, яким написані багато частин Аді Грантх та який є священним для сикхів.

Під час паломництва до джерела однієї індуїстського боги Ангада, тоді ще Шива, зустрів засновника сикхізму, гуру Нанак у, і після його проповідей вирішив слідувати за ним. Гуру сам дав йому ім'я Ангад, хоча за народженням того звали Лехна (або Лахіна). Ангад зумів наділити в форму і додати завершений вигляд ідеалам свого вчителя. Як найулюбленіший учень Нанака він був призначений гуру в 1539 році, відразу ж почав засновувати школи, де місцева молодь навчалася своєї рідної мови панджабі, а не класичного санскриту. Ангад свято вірив в необхідність і важливість фізичного виховання і вважав ідеалом наявність прекрасного розуму і здорового тіла. Відомий також як поет, Ангад написав 61 гімн, включений після його смерті в Аді Грантх.[1]

Ангад також поширював важливі для ідеології сикхізму Лангари («кухня»), які ламали традиційну індуїстську кастову систему, являючи собою общинні трапезні, де може пообідати хто з ким хоче. При цьому належність до тієї чи іншої касти не враховується, і всі відмінності, пов'язані з цим, знімаються.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Індуїзм. Джайнізм. Сикхізм / Под общ.ред. М. Ф. Альбедиль і А. М. Дубянского. — М.: Республіка, 1996. — С. 531. — ISBN 5-250-02557-9.

Посилання[ред. | ред. код]