Гусяча шкіра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Гусяча шкіра»

Гу́сяча шкі́ра (лат. cutis anserina) — це невеликі пухирці біля основи волосся на шкірі, які мимоволі виникають, коли людині холодно або вона відчуває сильні емоції, такі як страх або благоговіння, захоплення чи сексуальне збудження. Відчуття, яке виникає при появі «гусячої шкіри», зазвичай описують словами: «мурашки по шкірі побігли» або «волосся на голові заворушилося».

Фізіологія[ред.ред. код]

Рефлекс, що приводить до виникнення «гусячої шкіри», називається пиломоторним рефлексом. У результаті стимуляції сентизивних периферичних нервів, що виходять безпосередньо з спинного мозку, відбувається збудження вегетативних периферичних нервових закінчень, які відповідають за скорочення гладкої мускулатури волосяних фолікулів. Скорочуючись, м'язи фолікулів піднімають волоски (пилоерекція).

Пиломоторний рефлекс притаманний не тільки людям, а також багатьом іншим ссавцям. При реакції на холод підняті волоски сприяють тому, що прогрітий тілом шар повітря затримується при поверхні шкіри. При реакції на небезпеку піднята шерсть робить тварин зовні більш масивними і додає страхітливий вигляд. Така реакція часто спостерігається у шимпанзе, у наляканих або роздратованих мишей, кішок, псів. Їжатець відомий яскравим проявом пиломоторного рефлексу, в результаті якого колючки (видозмінене волосся) на його спині піднімається при виникненні небезпеки.

У людей ефект пилоерекції часто може бути викликаний не тільки холодом чи страхом, але й іншими сильними емоціями, викликаними, наприклад, чудовою музикою, або, навпаки, скреготом крейди по дошці або металу по склу, почуттям задоволення або насолоди чим-небудь, сексуальним збудженням. Пилоерекція в людей є рудиментарним рефлексом. Так як на людському тілі волосяний покрив є тільки в окремих місцях, по суті рефлекс не має практичного сенсу.

Етимологія[ред.ред. код]

Назва «гусяча шкіра» дійсно відбувається від порівняння з шкірою гусей. Пір'я в гусей виростають з ущільнень в епідермісі, які мають схожість з людськими волосяними фолікулами. Після того, як гусяче пір'я висмикують, на їх місцях залишаються виступи.

Посилання[ред.ред. код]