Гіппій (тиран)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гіппій
Народився 6 століття до н. е.
Афіни, Греція
Помер 490 до н. е.
Марафон, Marathonas Municipalityd, Східна Аттика, Attica Prefectured, Греція
Країна Стародавні Афіни
Діяльність політик
Знання мов давньогрецька
Посада архонт Афінd
Рід Пісістратідиd
Батько Пісістрат
Мати Hippias' and Hipparchus' motherd
Брати, сестри Гіппарх і Hegesistratus of Sigeumd
Діти Archediced

Гіппій (дав.-гр. Ἱππίας; 570-ті — 490 до н. е.) — тиран Афін у 527–510 до н. е.

Біографія[ред. | ред. код]

Гіппій був старшим сином Пісістрата і, як стверджує традиція, найбільш серйозним і здатним до політики з його синів: його молодшого брата Гіппарха традиція звинувачує в легковажності, яка і стала причиною його загибелі, тоді як інший брат, Фессал, нібито добровільно відмовився від політичної діяльності. Під час вигнання Пісістрата саме він наполягав на необхідності спробувати збройною силою повернутися до влади в Афінах.

Ставши тираном після смерті батька, він продовжував батькову політику: були введені непрямі податки (з верхніх поверхів, сходів, огорож, дверей), але зате удвічі знижений прямий податок (з десятої до двадцятої частки врожаю); тривало твердження Афін на чорноморських протоках, так що Мільтіад Старший (дядько полководця Мільтіада) заснував афінську колонію на Херсонесі Фракийском; існували тісні, успадковані ще від батька союзні зв'язки з Аргосом, Спартою і фессалійцями. Продовжувалося будівництво і заступництво поетам, зокрема були запрошені найкращі поети того часу: Анакреонт (за ним був посланий спеціальний корабель) і Симонид Кеоський. У той же час Гіппій був набагато суворішим, ніж його батько: так, батько Мільтіада Кімон, засланий Пісістратом і ним же повернутий, при Гіппії був убитий. Для зміцнення свого становища у 526-525 роках до н.е. обіймав посаду архонта-епоніма.

За повідомленнями античних авторів, Гіппій тримав своїх найманців у суворій дисципліні і прагнув переконати молодшого брата приборкати своє легковажне поводження, проте не зумів: домагання останнім молодого Гармодія Гіфереїда стали причиною змови, жертвою якого впав Гіппарх і ледь не впав Гіппій. За твердженням Аристотеля, Гіппій в пориві гніву особисто вбив Арістогітона.

Після загибелі Гіппарха 514 року Гіппій переходить до політики репресій — страт і вигнань, зокрема знову виганяє з Афін Алкмеонідів на чолі з Клісфеном, які зі свого боку починають боротьбу проти тиранії; їх спроба зміцнити містечко Лепсідрій закінчується провалом; вибиті з Лепсідрія, Алкмеоніди підкуповують Дельфійського оракула, який дає спартанцям повеління повалити тиранію. Перший похід спартанців (в 511 або 510 р.) Гіппию вдалося відбити за допомогою союзної фессалійської кінноти, при чому в бою загинув спартанський цар Анхімолій. Розгнівані цим спартанці негайно вислали нове військо, на чолі з царем Клеоменом, до якого приєдналися і афінські противники тиранії. Гіппій був обложений на акрополі. Як стверджує Геродот, він мав усі можливості витримати облогу, однак побоюючись за долю дітей, спробував вночі непомітно вивести їх з Афін; діти були перехоплені спартанцями, і в результаті Гіппію довелося здатися і покинути Афіни.

Гіппій попрямував в Сігей в Троаді, де правив його єдинокровний брат Гегесістрат. 508 року до н. е. відбулося повстання афінян проти олігархії Ісагора і спартанської інтервенції, і спартанці приходять до думки відновити тиранію Гіппія; однак ця ідея зазнає провалу через відмову всіх союзників брати участь у поході. Гіппій знову повертається до Азії і починає завзято інтригувати при дворі перських сатрапів Лідії і самого перського царя Дарія I, прагнучи повернутися в Афіни з перської допомогою. 490 року до н. е. Гіппій, уже в глибокій старості, бере участь у перській експедиції проти Афін; саме він веде персів і вказує їм як місце табору Марафонську рівнину, де перси і зазнали поразки в Марафонській битві. У тому ж році Гіппій вмирає.

Одружений був на Міріні, дочці афінянина Харма. Свою дочку Архедіку видав за Аянтіда, сина Гіппокла — тирана Лампсака. Про долю сина Гіппія — Пісістрата — відомостей замало.

Посилання[ред. | ред. код]