Дванадцятипала кишка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема будови шлунково-кишкового тракту людини:
1 — Стравохід, 2 — Шлунок, 3 — Дванадцятипала кишка, 4 — Тонка кишка, 5 — Сліпа кишка, 6 — Апендикс, 7 — Товста кишка, 8 — Пряма кишка, 9 — Анус

Дванадцятипа́ла ки́шка (лат. duodénum) — початковий відділ тонкої кишки. У людини вона розташована одразу після воротаря шлунка.

Назва[ред. | ред. код]

Характерна назва пов'язана з тим, що її довжина становить приблизно дванадцять поперечників пальця руки. Латинська назва є скороченням intestīnum duodēnum digitōrum («кишка дванадцяти пальців»), де duodēnum являє собою форму родового відмінка множини розділювального числівника duodēnī («по дванадцяти»)[1]. Можливо, це калька грецької назви δωδεκαδάκτυλον («дванадцять пальців завдовжки»), яку вживав ще Герофіл (335—280 до н. е.)[2].

Опис[ред. | ред. код]

Дванадцятипала кишка тісно анатомічно і функціонально пов'язана з підшлунковою залозою і жовчовидільною системою. Саме у неї відкриваються загальна жовчна протока і головна протока підшлункової залози (у більшості, але не у всіх людей вона впадає в загальну жовчну протоку, в деяких йде окремо).

Дванадцятипала кишка має особливу гістологічну будову слизової оболонки, що робить її епітелій стійкішим до агресивності як шлункової кислоти і пепсину, так і концентрованої жовчі і панкреатичних ферментів, ніж епітелій дистальніших відділів тонкої кишки. Будова епітелію дванадцятипалої кишки відрізняється також і від будови епітелію шлунка.

Одна з основних функцій дванадцятипалої кишки полягає в приведенні pH харчової кашки, що поступає з шлунка, з кислотного до лужного, щоб вона не дратувала дистальніші відділи тонкої кишки і була придатна для здійснення кишкового травлення. Саме у дванадцятипалій кишці і починається процес кишкового травлення.

Інша найважливіша функція дванадцятипалої кишки полягає в ініціації і регулюванні секреції панкреатичних ферментів і жовчі залежно від кислотності і хімічного складу харчової кашки, що поступає в неї.

Третя найважливіша функція дванадцятипалої кишки полягає в підтримці зворотного зв'язку з шлунком — здійсненні рефлекторного відкриття і закривання воротаря шлунка залежно від кислотності і хімізму харчової кашки, що поступає до неї, а також регулюванні кислотності і пептичної активності шлункового соку через секрецію гуморальних факторів, що впливають на секреторну функцію шлунка.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. American Heritage Dictionary, 4th edition
  2. duodenum - Origin and meaning of duodenum by Online Etymology Dictionary. www.etymonline.com. Архів оригіналу за 23 квітня 2022. Процитовано 23 квітня 2022.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Saladin, Kenneth S.; Miller, L. (2004), 26. The Digestive System, Anatomy&Physiology: The Unity of Form and Function (вид. 3), New York: The McGraw-Hill Companies, Inc., с. 964-974, ISBN 0-07-242903-8