Дегу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дегу
Octodon degus BG.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Підряд: Hystricognathi
Родина: Віскашеві (Octodontidae)
Рід: Дегу (Octodon)
Вид: Дегу
Біноміальна назва
Octodon degus
(Molina, 1782)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Octodon degus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Octodon degus
EOL logo.svg EOL: 326372
ITIS logo.svg ITIS: 584781
IUCN logo.svg МСОП: 15088
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10160

Дегу (Octodon degus) — вид гризунів родини Віскашевих, що походить з Чилі. Інколи тварину називають «чагарниковим щуром» (хоча гризун не є родичем щура), чилійською білкою або «звичайним дегу», щоб відрізнити від решти представників роду Octodon. Інші представники також називаються дегу, але відрізняються додатковими прикметниками. Ці тварини близько споріднені до шиншил та морських свинок, інших представників парворяду Caviomorpha.

Морфологія[ред. | ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 250—310 мм, довжина хвоста: 75—130 мм, довжина задньої ступні: 35–38 мм, довжина вух: 24–32 мм, вага : 170—300 гр.

Опис. Має відносно великі очі й чудовий зір; цей гризун залежить від зору при виявленні хижаків. Також має хороший слух, що дозволяє йому обмінюватися звуковими сигнали із іншими представниками виду і знову ж таки вловлювати шум небезпеки. Має невеликий ніс і хороший нюх, який грає важливу роль у соціальному житті: маркування запахом є формою комунікації. Тіло компактне, коренасте, але здатне протиснутись у невеликий простір у випадку небезпеки. Лапи тонкі, але сильні. Дегу здатен добре лазити по перешкодах, стрибати (до 1,5 метрів) і швидко бігати.

Температура тіла: 37.9 °C. Середня тривалість життя дегу — 5–7 років. При небезпеці дегу може відкидати кінчик хвоста, який потім не відростає.

Дегу та людина[ред. | ред. код]

Дегу в неволі

У районах природного ареалу дегу є шкіднком сільського господарства — вони здатні поїдати культивовані рослини, псувати сади тощо.

Крім того, дегу утримують як декоративних тварин у багатьох країнах світу.

Їх широко використовують для лабораторних досліджень, оскільки це зручний модельний організм для дослідження добових ритмів, розвитку цукрового діабету, хвороби Альцгеймера тощо.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Roach, N. (2016) Octodon degus: інформація на сайті МСОП (версія 2016.2) (англ.) 05 May 2016

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sharon Lynn Vanderlip, Michele Earle-Bridges Degus — Barron's Educational Series, 2001