Дембно (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дембно
Деталі
Перша згадка1406
Роди

Дембно (пол. Dębno) — родовий герб польської, української, литовської та білоруської шляхти.

Історія

[ред. | ред. код]

Існує легенда, що герб виник в часи монголо-татарської навали на Європу, коли 1243 року хан Батий напав на Польщу. Проте, найдавніший документ, що згадує назву герба, датований 1406 роком. Одним з його засновників вважається Ян (Іоан) з Сенна й Олеська.

Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі Дембно, були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського. За умовами унії польський шляхтич Добєслав з Олесниці (пол. Dobiesław z Oleśnicy) передав його шляхтичу Альберту Корейві з Совготська (пол. Wojciech Korewa z Sowgotska).

Носіями були понад 120 родів з Білорусі, України, Литви та Польщі, зокрема Бабинські, Боровицькі, Чайки, Чайковські, Гловачі, Голянські, Носковські, Новодворські, Стоєвські, Сулимовські, Турські та інші.

Через весь червоний щит йде срібний хрест, з лівого боку біля його підніжжя розташована Лекавиця. У нашоломнику знаходяться роги буйвола, а між ними хрест.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • O litewskich rodach bojarskich zbratanych ze szlachtą polską w Horodle r. 1413. – Ród Korejwy (Dębnów). // Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie.- Lwów, 1920. V.— S. 53,54. (пол.)
  • Franciszek Piekosiński. Heraldyka polska wieków średnich.- Kraków: Akademia Umiejętności, 1899.— S. 41,42. (пол.)