Вадвич (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вадвич
POL COA Wadwicz I b.svg
Деталі
Перша згадка 1404 рік
Роди

Вадвич (Wadwicz, Wadwic) — герб польських, український, литовських, білоруських шляхетських родів. Зустрічається вперше у документах, датованих 1404 роком.

За легендою, лицар на ім'я Вадвич двічі був направлений у складі делегації короля Болеслава 1102-1138 в Данію. При поверненні цей лицар потрапив у шторм на морі й потонув. У нагороду за заслуги король Болеслав дарував цей герб його нащадкам.

Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі й Вадвич були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського. Відповідно до умов унії шляхтич Ян Менжик з Дуброви передав цей герб литовському боярину Петру Мондигерду.

Герб належав понад 30 литовсько-руським родам, в тому числі Адамкевичам, Адамковичам, Богуш Віруловичам, Довкшам (Dowksza), Кам'янецьким, Менжик (Mezyk), Монгялло (Mongiallo), Монгирд, Монтигердовічі (Montygierdowicz), Роско (Roski), Рошкевичі (Roszkiewicz), Станкевичі (Stankiewicz), Ваховичі (Wachowicz), Вадвичі (Wadwicz), Вандаловичі (Wandalowicz), Вазгелло, Венславські (Weslawski), Вируловичі (Wirulowicz), Волчек (Wolczek) та іншим.

Опис[ред.ред. код]

Щит розділений на дві половини: права - кольору червоного, ліва - білого. У них з переміною кольорів зображені дві морські риби вигином до країв щита у вигляді оберненої літери С; на шоломі три страусових пера.

Джерела[ред.ред. код]

  • Bartosz Paprocki. Herby rycerstwa polskiego. Kraków, 1584.
  • Simon Okolski. Orbis Polonus. Krakow, 1642. T.1-3.
  • Ks. Kacper Niesiecki. Herby i familie rycerskie tak w Koronie jako y w W.X.L. Lwów, 1728.