Годземба (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Годземба
POL COA Godziemba.svg
Деталі
Перша згадка 1363 рік
Роди

Годземба (Godziemba) — родовий герб польської, української, литовської та білоруської шляхти. Зустрічається вперше у документах, датованих 1363 роком.

За легендою, 1094 року воевода Кракова Сецех (Sieciech) виступив на чолі польської армії в Моравію, проте зустрів там сильний спротив. В бою польський лицар Годземба (Godzamba) втратив зброю. Один з ворогів бачачи його безпорадне становище погнався за ним. Годземба не розгубився й поскакав у сусідній ліс, вирвав з землі молоду сосну й розгромив супротивника, захопивши його в полон. У нагороду за свій вчинок йому був дарований герб із зображенням сосни.

Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі й Годземба були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського.

Належав понад 150 шляхетським родам Білорусі, України, Литви і Польщі зокрема Бутовичам, Ходоровським, Домбровським, Ігнатовичам, Кобельським, Кобилецьким, Ковалевським, Любчинським, Малиновським, Мінтовти, Ніжинським, Павловським, Русиновичам, Русиновським, Рижим (Ryży), Сосновським, Шишинським, Венглинський, Вольським, Висоцьким, Залеським, Журавським та інш.

Опис[ред. | ред. код]

У червоному полі міститься зеленого кольору сосна з трьома гілками на ній і п'ятьма коренями, дві гілки внизу зсічені. У нашоломку озброєний лицар тримає в руці ту саму сосну.

Герб Годземба внесений до Частини 2 Гербовника шляхетських родів Царства Польського, стор 50.

Джерела[ред. | ред. код]