Державний комітет з надзвичайного стану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державний комітет з надзвичайного стану
Засновано 18 серпня 1991
Розпущено 20 серпня 1991
Тип organ[d]
Штаб-квартира Москва

Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС) (рос. Государственный комитет по чрезвычайному положению, ГКЧП) — організація, створена 18 серпня 1991 року з метою збереження СРСР шляхом усунення від влади президента, дії якого учасники комітету розглядали як неконституційні.

Члени ДКНС[ред. | ред. код]

  1. Янаєв Геннадій Іванович — Віце-президент СРСР, голова ДКНС
  2. Бакланов Олег Дмитрович — перший заступник Голови Ради оборони СРСР
  3. Крючков Володимир Олександрович — Голова Комітету Державної Безпеки СРСР
  4. Павлов Валентин Сергійович — Прем'єр-міністр СРСР
  5. Пуго Борис Карлович — Міністр внутрішніх справ СРСР
  6. Стародубцев Василь Олександрович — Голова Селянської спілки СРСР
  7. Тізяков Олександр Іванович — Президент Асоціації державних підприємств та об'єднань промисловості, транспорту та зв'язку
  8. Язов Дмитро Тимофійович — Міністр оборони СРСР

Спротив ДКНС в Україні[ред. | ред. код]

Під час спроби військового перевороту у Москві у серпні 1991 року ДКНС (ГКЧП — рос.), КПУ зганьбила себе співпрацею з путчистами, а РУХ став єдиною політичною силою, яка вчинила організований спротив ДКНС (ГКЧП — рос.). Рухівці стали організаторами протистояння діям КПУ і ДКНС (ГКЧП — рос.) по узурпації влади, як в Києві, так і в регіонах України. В Києві і інших обласних центрах РУХ організував масові акції проти дій КПУ ДКНС (ГКЧП — рос.), так в Донецьку активісти РУХу вже 19 серпня 1991 року організували пікетування Донецької міськради, з вимогою визнання діяльності ДКНС (ГКЧП — рос.) злочинною і антиконституційною.

Пікет Донецьких РУХівців проти дій ДКНС (ГКЧП) 19.08.1991 року Напроти міськради. ДонецькМикола Захаров, Володимир Мазанов, Микола Бражник Генадій Бутко.В анфас : Микола Тищенко і Ілля Шутов.

ДОНЕЦЬКИЙ РУХ організував Штаб спротиву ДКНС (ГКЧП — рос.) в Донецькій міськраді та 19 серпня зібрав позачергову сесію депутатів міської ради і наполіг на прийнятті рішення яким дії ДКНС були засуджені . Рішення прийняте, дії ДКНС (ГКЧП — рос.) визнані неконституційними і окрім того, оприлюднене звернення до народу, Уряду і парламенту України з вимогою дотримуватись Декларації про незалежність України. Під тиском РУХУ і РУХівців — Б. Тернопільського, парламентарів Д. Павличка, І. Зайця, М. Поровського та інших, голова ВР УРСР Л. Кравчук не поїхав на підписання нового союзного договору, Уряд УРСР і ВР УРСР не підтримали ДКНС (ГКЧП — рос.) а КПУ була заборонена Президією Верховної Ради УРСР.

Подальша доля членів ДКНС[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]