Джанні Скіккі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джанні Скіккі
італ. Gianni Schicchi
Carambra, bozzetto originale per costume Gianni Schicchi (1918).JPG
Композитор Джакомо Пуччіні[1]
Автор лібрето Джоваккіно Форцаноd[1]
Мова лібрето італійська
Жанр комічна опера[d]
Кількість дій 1 ± 1 Дія (театр)
Перша постановка 14 грудня 1918[1]
Інформація у Вікіданих

CMNS: Джанні Скіккі на Вікісховищі

«Джа́нні Скі́ккі» («Gianni Schicchi») — одноактна опера Дж. Пуччіні на лібрето Дж. Форцано (Giovacchino Forzano) на основі строфи з «Божественної комедії» Данте, («Пекло», пісня XXX), що присвячена шахраю й пройдисвіту Джанні Скіккі, що потрапив за свої вчинки у пекло.

Ця опера є останньою частиною «Триптиху», до якого входять також одноактні опери «Плащ» і «Сестра Анжеліка». Вперше поставлена в «Метрополітен Опера» (Нью-Йорк) 14 грудня 1918 року.

«Джанні Скіккі» є єдиною комічною оперою Дж. Пуччіні та продовжує традиції «Фальстафа» Дж. Верді. Опері властива щедра мелодійність, гостра характерність персонажів, стрімкий темп розвитку подій.

Сюжет[ред. | ред. код]

Дія відбувається в середньовічній Флоренції в 1299 році.

Багатий дядечко Буозо Донаті вмер, і його бідні родичі, що товклися навколо смертної одрини, знаходять заповіт — усе залишено ченцям. І тоді вони кличуть Джанні Скіккі — літнього італійського шахрая й пройдисвіта.

Він ховає тіло померлого дядечка, гримується під нього та голосом покійника кличе нотаріуса. Всі родичі в захваті чекають: тепер заповіт буде переписано на їх користь. Нотаріус чує з напівтемного ложа слова «дядечка»: «Все своє майно я заповім… я заповім… я заповім своєму улюбленому другові Джанні Скіккі!». Спадкоємці обмануті, однак вимушені мовчати, оскільки викриття їх участі у фальшуванні загрожувало б суворим покаранням.

Розбагатілий Скіккі дає дочці Лауретті посаг і вона, нарешті, може вийти заміж за свого коханого — Рінуччо — єдиного з численних родичів покійного, хто одержує вигоду від афери.

Постановки українською[ред. | ред. код]

Українською мовою Джанні Скіккі вперше було поставлено у 2008 році в оперній студії при Київській консерваторії. Режисер - Віталій Пальчиков, диригент - Сергій Голубничий, в головній ролі - Роман Мороз[2].

Відомі арії[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]