Джемайма Веддерберн Блекберн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джемайма Веддерберн Блекберн
Jemima Blackburn.jpg
При народженні англ. Jemima Wedderburn
Народження 1 травня 1823(1823-05-01)[1][2]
Единбург, Сполучене Королівство
Смерть 9 серпня 1909(1909-08-09)[1] (86 років)
  Roshven[d], Гайленд, Шотландія, Сполучене Королівство
Громадянство Flag of the United Kingdom.svg Сполучене Королівство
Діяльність орнітолог, ілюстратор, художниця, наукова ілюстраторка

Джемайма Веддерберн Блекберн у Вікісховищі?

Джемайма Веддерберн Блекберн (1 травня 1823 — 9 серпня 1909) — шотландська художниця, чиї роботи дають нам цілісну картину сільського життя в 19-ому столітті в Шотландії. Один з найпопулярніших ілюстраторів у вікторіанській Англії, вона створила ілюстрації до 27 книг. Її найбільшим орнітологічним досягненням було друге видання «Птахи від Природи» 1868. Більшість ілюстрацій — акварелі, ранні картини часто включали роботи чорнилами. Деякі з них колажі, для яких вона вирізала кон-тури птиць і переносила їх на інший фон, аналогічно до стилю Джон Джеймс Одюбон. Більшість з її акварелей зображають щоденне сімейне життя шотландського нагір'я 19-го століття, а також фантастичні сцени з дитячих казок. Вона отримала широке визнання під ініціалами «ДБ» або місіс Х'ю Блекберн.

Життя і робота[ред. | ред. код]

Молодша дочка Джеймса Веддерберн, генерального стряпчого по справах Шотландії, та двоюрідна сестра Джеймс Клерк Максвелл. Джемайма була подругою і ученицею Джон Раскін та сера Едвіна Ландсира, які високо оцінили її роботу. Вона вийшла заміж за професора математики Хью Блекберна. У 1854 році вони купили маєток Рошвен. Візитерами цього будинку стали деякі з найвідоміших постатей століття, в тому числі Герцог Аргайл, лорд Кельвін, лорд Лістер, Герман фон Гельмгольц, Джон Раскін, сер Джон Еверетт Мілле, Ентоні Троллоп і Бенджамін Дізраелі. Більша частина її робіт зображують Рошвен, його тварин і птахів.

Пані Блекберн уважно спостерігала за поведінкою птахів, про що свідчать її роботи. Вона описує викид пташеня лугових коників (Anthus pratensis) з гнізда через сліпоту і голе пташеня звичайної зозулі (Cuculus canorus), у супроводі невеликого малюнка. Така поведінка птахів була повідомлена Джемаймою в 1788 році, але була відхиленою Чарльзом Уотертоном в 1836, як неможлива. Звіт Блекберн був спочатку опублікований, не в науковому журна-лі, а в популярному оповіданні для дітей, «Пайпітс» 1871. Чарльз Дарвін посилається на спостереження місіс Блекберн у шостому виданні «Походження видів». «…В описі тварин, у мене немає нічого, щоб навчити її…»  — Едвін Ландсир 1843.

У 1857 році Джемайма зробила свій внесок у першу виставку сучасного британського мистецтва в Америці. Її роботи були також виставлені в Единбурзі, Глазго і Лондоні, а зразки її робіт були придбані для Британського музею, Британської бібліотеки, Музею природної історії, Королівської колекції, Національна портретна галерея (Лондон), та останнім часом Національною портретною галереєю Шотландії і Фонду Джеймса Клерка Максвелла.

Беатріс Поттер описує Джемайму у своєму щоденнику як «високо інтелектуального спостерігача з гострим оком для прекрасного в природі», коментуючи: «Я вважаю, що птахи місіс Блекберн в середньому коштують, так само як Бьюїк, але для неї він тільки можливий суперник». Вона також згадує, свою радість, коли на день народження їй подарували копію «Птахи, змальовані з природи» Джемайми, яка була опублікована в 1868 році і виграла суспільне визнання. Копія книги, сторони кольорового під власним контролем Джемайма, був представлений Зоологічного товариства Лондона.

«… Ми не бачили таких птахів з часів Бьюїка. Ми кажемо це, в невіданні про чудові пластини Селбі, Aудубона, Вілсона і Гулда…»  — «Шотландець», 1868.

Під час свого життя в Рошвені, Джемайма створила для нас безцінний спадок картин, що охоплюють всі аспекти життя і звичаїв свого часу. Майже кожного дня Джемайма описувала в своїх картинах деякі аспекти її різноманітного й прекрасного життя. Вона малювала її сім'ю і друзів, важливих гостей та місцевих жителів, що готуються до їх повсякденної роботи: різання торфу, збору папороті, сінокосіння і багато іншої сільської роботи. Ці картини дають нам омріяний вхід у світ людей та їх занять цього періоду часу і цієї області.

Крім усього цього, незмінно Джемайма цікавилась сільською місцевістю і багатством дикої природи, яку вона підтримує. Найкращі з її робіт можна знайти серед картин Рошвена, його тварин і птахів. Саме через це, що вона стала визнаною однією з провідних художників птахів.

Список картин[ред. | ред. код]

  1. Бекас. 1868-ті рр.
  2. Принц Уельський у Фівах. 1823–1909 рр.
  3. Деркач (за допомогою Альбіону Друк). 1868 р.
  4. Альфред Едвард Шалон.

Первинна література[ред. | ред. код]

1868 «Птахи від природи»; 1871 «Ковзани».

ЇЇ сучасні передруковані роботи[ред. | ред. код]

Блекберн Джемайма; Ферлі, Роб (1993). Птахи Блекберн.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б SNAC — 2010.
  2. The Peerage

Джерела[ред. | ред. код]