Дощовик їстівний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дощовик їстівний
Lycoperdon perlatum
Lycoperdon perlatum
Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Родина: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Дощовик (Lycoperdon)
Вид: L. perlatum
Lycoperdon perlatum
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lycoperdon perlatum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lycoperdon perlatum
EOL logo.svg EOL: 162875
IUCN logo.svg МСОП: 122090665
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 90686
MB: 220647
IF: 220647

Дощови́к їстівний (Lycoperdon perlatum Pers., Lycoperdon gemmatum Batsch) — гриб роду дощовик родини печерицевих (Agaricaceae). Інші назви — порхавка, моруха, діалектні назви — курявка, морюха, бздюха.

Опис[ред. | ред. код]

Плодове тіло спочатку майже кулясте, потім обернено-грушоподібне, 2—8 см заввишки, біле, білувате, жовтувато- або сірувато-біле, зовні більш або менш шипасте, всередині спочатку біле, наче вата, при достиганні оливково-червоне, порохняве, достигле з отвором у центрі. Спори 3,5-4 мкм, темно-бурі.

Плодове тіло дощовика їстівного здатне виростати після дощу до 30 см за добу. Тому побутує вислів: «Ростуть немов гриби».

Ареал[ред. | ред. код]

Зустрічається на усіх материках окрім Антарктиди. Зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і хвойних лісах, степах, на луках.

Використання[ред. | ред. код]

Збирають гриб з весни до осені. Дуже добрий їстівний гриб у молодому стані, поки м'якуш білий. Використовують вареним і смаженим тільки в день збирання, поки м'якуш чисто білий. Використовують у народній медицині як кровоспинний засіб і при лікуванні нирок.

Дуже подібний до дощовика їстівного неїстівний гриб — дощовик грушеподібний, який росте на старих пеньках, гнилих гілках і стовбурах дерев.

Джерела[ред. | ред. код]