Діоскорид

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діоскорид
Dioscorides Vienna (portrait).jpg
Народився 40
Аназарб
Помер 90
Країна Стародавній Рим
Діяльність лікар, ботанік, фармацевт, фармаколог
Знання мов давньогрецька

Педаній Діоскорид (лат. Pedánius Dioscorídes, грец. Πεδάνιος Διοσκορίδης); близько 40 н. е., Аназарб, Мала Азія — близько 90) — давньоримський військовий лікар грецького походження[1], фармаколог і натураліст, один із засновників ботаніки.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Грек за походженням, Діоскорид багато мандрував разом з римською армією при імператорові Нероні, займаючись військовою медициною, колекціонуванням і визначенням рослин.

Діоскорид згадується у Галена і Плінія. Основна робота Діоскорида — «Про лікарські речовини» (лат. De materia medica) містить опис 1000 різних медичних препаратів і 600 рослин, розбитих на 4 групи: духмяні рослини, харчові, медичні та виноробні. У середні віки «De materia medica» вважалася основним джерелом з ботаніки та фармакології. Багато назв рослин, які використовуються й сьогодні, були дані Діоскоридом.

На відміну від багатьох античних авторів праці Діоскорида не потребували повторного «відкриття» в епоху ренесансу, оскільки ніколи не зникали з кола професійного інтересу. Упродовж 1500 років вони неодноразово переписувалися з додаванням ілюстрацій, коментарів, вставок з арабських та індійських джерел. Багато з таких манускриптів, найранні з яких відносяться до V — VII віків нашої ери, збереглися до наших днів.

Діоскорид сидить і пише, ілюстрація з Віденського Діоскориду

Найвідоміший з них — Віденський Діоскорид (створений на початку VI століття для Аникії Юліани), що зберігається в Австрійській національній бібліотеці. Завдяки 435 ретельно виконаним малюнкам рослин і тварин, Віденський Діоскорид представляє не лише наукову, але і художню пам'ятку, зразок візантійського стилю.

На честь Діоскорида названі такі рослини: діоскорея (Dioscorea L.) з родини Діоскорейні, діоскореофіллум (Dioscoreophyllum Engl.) з родини Menispermaceae, діоскоридея (Dioscoridea Bronner) з родини виноградних.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Dioscorides: Early Pharmacology on nlm.nih.gov. Архів оригіналу за 23 жовтня 2012. Процитовано 8 жовтня 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]