Елізабет Блеквел (ілюстратор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Elizabeth Blachrie Blackwell

Елізабет Блеквел (1707[1], Абердин — 1758), шотландська художниця, що стала відомою завдяки книзі «A Curious Herbal» (Цікаві Трави), видана у 1737-39. Книга присвячена дивним і рідкісним рослинам Нового Світу, створювалась як довідник з лікарських рослин для лікарів та фармацептів.

Біографія[ред. | ред. код]

Elizabeth Blackwell10.jpg
Ілюстрація з A Curious Herbal
Ілюстрація з Herbarium Blackwellianum

Абердин[ред. | ред. код]

Елізабет народилася в місті Абердин у родині заможного купця. Виросла й таємно одружилася з кузеном Александром Блеквелом (1709–47), шотландським лікарем і економістом[2]. Спочатку подружжя жило в Абердині, де Александер мав медичну практику. Однак, хоч його освіта була ґрунтовною, його медична кваліфікація була піддана сумніву і молодому подружжю довелось хутко перебиратися до Лондона, побоюючись звинувачень у нелегальній практиці.

Лондон[ред. | ред. код]

У Лондоні Александер певний час співпрацював із видавничою фірмою, а коли набрався досвіду, заснував власне видавництво і магазин, однак справи його пішли кепсько. Александер не був членом жодної гільдії, тому ображені видавці звинуватили його в порушенні суворих правил видавничої справи, горе-видавець був вимушений закрити магазин, щоб заплатити високі штрафи. Але цього було недостатньо і він потрапив до в'язниці.

Ув'язнення[ред. | ред. код]

Родина тонула в боргах, Александр був у в'язниці, Елізабет сама вела побут, доглядала дитину; загалом, ситуація була не найкраща. Вона дізналася, що потрібен опис та ілюстрації рослин Нового Світу та вирішила, що зможе проілюструвати книгу, а Александер, маючи медичну освіту, напише до рослин опис. Завершивши роботу, художниця принесла малюнки чоловіку, щоб він написав їхні правильні назви багатьма мовами. Однак, на відміну від свого чоловіка, Елізебет не була сильною в ботаніці. Тому їй довелось звернутись за допомогою до Ісаака Ранда, завідувача Аптеркаського саду Челсі. У цьому саду вирощувалось багато рослин Нового Світу. Він запропонував художниці переїхати ближче і вона щодня малювала рослини з натури. Крім малюнків вона виготовила близько 500 мідних пластин для кольорових гравюр.

Перша публікація книги була дуже успішною. На гроші, отримані з продажу, Елізабет удалося звільнити чоловіка з в'язниці. Але важко назвати долю Александра щасливою — за певний час від знову взяв участь у не надто вдалих проектах і почав наживати боргів. Тоді він покинув родину і переселився до Швеції. Унаслідок не дуже вдалої спроби виступити послом Великої Британії він, за звинуваченням у змові, був засуджений до страти через відсікання голови. Кажуть, він до самої страти лишався в доброму гуморі: неправильно поклавши голову на плаху, він пояснив, що це його перше обезголовлення і за браком досвіду йому необхідні певні інструкції. Елізабет прибула до Швеції, щоб побачитися з чоловіком перед смертю.

Про останні роки її життя відомо мало, вона похована на кладовищі Челсі.

Публікації[ред. | ред. код]

  • A curious herbal: containing five hundred cuts, of the most useful plants, which are now used in the practice of physick engraved on folio copper plates, after drawings taken from the life / by Elizabeth Blackwell. To which is added a short description of ye plants and their common uses in physick. (London, 1737—1739)

Ця книга Елізабет Блеквел була відзначена Британською Бібліотекою як «класика ілюстрацій з ботаніки» і є частково доступна для перегляду онлайн[3].

Примітки[ред. | ред. код]