Енн із Острова Принца Едварда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Енн із Острова Принца Едварда»
Енн із Острова Принца Едварда.png
Енн із Острова Принца Едварда (обкладинка книги)
Автор Люсі Мод Монтгомері
Назва мовою оригіналу Anne of the Island
Мова англійська
Жанр дитячий романd
Видано 1915
Попередній твір Енн із Ейвонлі
Наступний твір Енн із Шелестких Тополь

Енн із Острова Принца Едварда — роман канадської письменниці Люсі Мод Монтгомері, третя книга з циклу про Енн Ширлі, що складається з восьми романів. Дата написання: 1915 р.

Сюжет[ред. | ред. код]

Літо минуло, і Енн, гуляючи з Діаною, розмовляла про великі зміни в їхньому житті, та як тільки дівчата розпрощались, Енн пішла до пошти забрати листа, де і зустріла Гілберта. Енн та Гілберт йдучи додому зупиняються біля містка, де Гілберт кладе свою руку на руку Енн, але Енн ухиляється від його залицянь і «тікає» додому. Вона починає розуміти, що якщо Гілберт не припинить своїх «дурниць», їхня дружба припинить своє існування. Через тиждень, Спілка вдосконалення Ейвонлі, яку створила Енн Ширлі, дала прощальну вечірку на честь Енн та Гілберта. Чарлі Слоун і Гілберт Блайт були суперниками — кожен з цих двох хлопців був закоханий в Енн, тож коли Гілберт під кінець вечірки сказав щось романтичне дівчина почала надавати перевагу Чарлі. Проте помста Енн завдала болю лише їй — незворушний Гілберт пішов геть із Рубі Джилліс. Але останній вечір він провів з Енн.

Енн починає навчання у Редмондському коледжі разом з Чарлі Слоуном, Гілбертом Блайтом та Присциллою Грант. Там у неї з'являється нова подруга — Філіппа Гордон, яка просить називати її Філ. Філ — гарна дівчина, багата, але легковажна. Вона вводить дівчат у світське життя Редмонду. Невдовзі, Енн Ширлі знайомиться ще з однією дівчиною — Стеллою Мейнард. Через рік, усі чотири дічини починають жити у Домі Патті з тітонькою Джеймсіною разом. Проте, врода Енн з кожним роком все росте, тож не дивно, що їй починають освідчуютися юнаки. Першим це зробив Біллі Ендрюс, але не особисто, а через свою сестру Джейн. Енн відмовляє, але це не впливає на дружбу дівчат. Енн засмучена — вона уявляла освідчення романтичними, але це було геть жахливе. Невдовзі їй освідчується Чарлі Слоун, але після відмови Енн він, ще довго ображається на неї. Третім це зробив Гілберт Блайт, Енн не розділяє його кохання, бо сподівається дочекатися свого «прекрасного принца», а Гілберта вважає лише другом. Та потім Енн відчуває, що зробила помилку.

Закінчивши другий курс навчання дівчина хвилюється, що щоб продовжити навчання їй не вистачить грошей, а гроші Марілли брати не хоче. Але Енн приходить лист в якому сказано, що Джозефіна Баррі померла. Разом з цим сказано, що тітка Джозефіна залишила Енн тисячу доларів. Дівчина може не хвилюватися — грошей вистачить на продовження навчання.

На третьому курсі Енн нарешті знаходить свого «прекрасного принца» — Роя Гарднера, багатого студента Редмонда, який жив два роки в Європі, що і було причиною того, що вони були не знайомі. Весь Редмонд тільки й говорить про майбутнє весілля закоханої пари. Та Гілберт теж знаходить «наречену» — Крістіну Стюарт, справжню красую. Про їхнє майбутнє весілля Редмонд теж не мовчить, що дуже «ображає» Енн.

Час плине, і вже всі подруги Енн мають свою другу половинку: Діана Баррі виходить заміж за Фреда Райта, Філ закохана у наполовину бідного студента духовної семінарії Джонаса, Джейн Ендрюс виходить заміж за мільйонера. Лише Енн не може розібратися у своїх почуттях. Та Рой Гарднер не зволікає і освідчується Енн, але дівчина знову відмовляє розуміючи, що Рой нудний хлопець, який не розуміє жартів.

Та не так давно померла перша подруга Енн — Рубі Джиліс від туберкульозу, з якою Енн провела майже все літо. Енн згадала як вона заздрила Рубі.

Після закінчення коледжу, засмучена коханням Енн живе деякий час у пана та пані Ірвінг. Але коли повертається у рідне Ейвонлі дізнається від Деві, що Гілберт помирає від тифу. Вона розуміє, що весь час була закохана у Гілберта, і що вона зробила велику помилку відмовивши йому. Дізнавшись у наймита Блайтів, що Гілберт йде на поправку Енн радіє й розуміє, що сили повертаються до неї. Невдовзі, після хвороби прогулюючись з Енн, Гілберт знову освідчується їй, нащо Енн вже тепер каже: «Так».

Персонажі[ред. | ред. код]

 • Енн Ширлі — мрійлива студентка, яка пише коротенькі оповідання, деякі з яких приймають в редакціях. Стає бакалавром гуманітарних наук. Безтямно закохана у Гілберта Блайта.
 • Гілберт Блайт — вірний друг Енн, студент медичного відділення. Закоханий у Енн з дитинства, виліковується від туберкульозу, дізнавшись від Філ, що Енн відмовила Рою Гарднеру.
 • Рой Гарднер — багатий студент Редмонда, складає сонети для Енн та робить гарні компліменти, але не має почуття гумора. Два роки зустрічався з Енн, але отримав відмову на одруження.
 • Стелла Мейнард — подруга Енн, приїхавша на рік пізніше.
 • Тітонька Джейсміна — тітка Стелли, яка допомагає вести господарство у Домі Патті.
 • Присцила Грант — подруга Енн, весела та бадьора.
 • Філ Гордон — подруга Енн, легковажна й по-дитячому наївна. Не могла визначитися за кого вийти заміж: за Алека чи за Алонзо. Та все ж таки, виходить заміж за бідного священника Джонаса Блейка.
 • Рубі Джиліс — подруга дитинства Енн. Дівчата мали розбіжності у житті, але в останні дні життя Рубі, дівчата починають товаришувати.
 • Діана Баррі — найкраща подруга дитинства Енн, вийшла заміж за Фреда Райта. Має сина Фреда- молодшого.
 • Марілла Катберт — опікунка Енн Ширлі, живе в садибі Зелені Дахи.
 • Деві Кіт — троюрідний племінник Марілли Катберт, пише цікаві листи. Брат Дори Кіт.
 • Дора Кіт — спокійна сестра Деві Кіта, троюрідна племінниця Марілли Катберт.
 • Рейчел Лінд — стара пліткарка Ейвонли, живе в садибі Зелені Дахи.

Видання українською мовою[ред. | ред. код]

Визнання українських читачів цикл книжок про Енн Ширлі здобув завдяки перекладам Анни Вовченко, які побачили світ у львівському видавництві «Урбіно».

 • Монтгомері Л.-М. Енн із Острова Принца Едварда. - Львів : Урбіно, 2016. - 272 с. - ISBN 978-966-2647-15-0[1]

«Енн» і туристична індустрія[ред. | ред. код]

Зелені Дахи — це назва фермерського господарства 19-го століття у Кавендіші (Острів Принца Едварда, Канада). Це одна з найвідоміших пам'яток в Канаді, що пов'язані з літературою. Будинок був офіційно визнаний Національно-історичною пам'яткою Канади у 1985 році, маєток розташований на території Національного парку Острів Принца Едуарда. Популярність авторки та персонажів її книг активно використовується туристичною індустрією канадської провінції Острів Принца Едварда. У туристичні маршрути включено відтворений хутір-музей Green Gables, «населений» персонажами роману. У театрах йдуть мюзикли за книгами Монтгомері. Туристам радять відвідати шоколадний магазин, де «колись купувала цукерки сама Люсі Мод» тощо.

Інші книги[ред. | ред. код]

Книги Люсі-Мод Монтгомері про Енн Ширлі:
# Назва книги Дата публікації Вік Енн Ширлі
1 Енн із Зелених Дахів 1908 11-16
2 Енн із Ейвонлі 1909 16-18
3 Енн із Острова Принца Едварда 1915 18-22
4 Енн із Шелестких Тополь 1936 22-25
5 Енн у Домі Мрії 1917 25-27
6 Енн із Інглсайду 1939 34-40
7 Діти з Долини Райдуг 1919 41
8 Рілла з Інглсайду 1921 49-53
Пов'язані книги, в яких Енн Ширлі епізодично з'являється
# Назва книги Дата публікації Вік Енн Ширлі
Ейвонлійські хроніки 1912
Ейвонлійські хроніки. Продовження 1920
The Blythes Are Quoted 2009

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Монтгомері, Люсі-Мод (2016). Енн із Острова Принца Едварда. Львів: Урбіно. с. 272. ISBN 978-966-2647-15-0. 

Джерела[ред. | ред. код]