Естонсько-російський кордон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кордон Естонії та Росії
BalticStatesBorders-de.svg
Країни: Естонія Естонія
Росія Росія
Довжина: 294 км
Тип: зовнішній кордон ЄС
Остання зміна: Передача Печорського району, Івангороду і його околиць РРФСР (1945)
Лінія кордону: річка Нарва, Нарвське водосховище, Чудсько-Псковське озеро
Охороняють: Естонія Прикордонна служба Естонії (ест. Eesti Piirivalve)
Росія Прикордонна служба ФСБ РФ
Прикордонні адміністративні одиниці:
Естонія Естонія:
 • Іда-Вірумаа
 • Йигевамаа
 • Тартумаа
 • Пилвамаа
 • Вирумаа
Росія Росія:
 • Flag of Leningrad Oblast.svg Ленінградська область
 • Flag of Pskov (Pskov oblast).svg Псковська область
Мультимедія на Вікісховищі

Естонсько-російський кордон завдовжки 294 км. У сучасному вигляді залишається незмінним із 1945 року, коли Естонія втратила на користь РРФСР Печорський район, а також східне Принарв'я з Івангородом, що входили до її складу в 19201945 роках.

Значна частина кордонів з Естонією — водні; проходять фарватером річки Нарви і Чудсько-Псковського озера; на півдні розташовані сухопутні ділянки, частини яких оскаржувалися[1] Естонією до приєднання країни до ЄС і НАТО.

Станом на 2011 рік, договір про кордон між країнами, який передбачає визнання відповідних територій російськими (у Печорському районі Псковської і Ленінградській областях) не ратифікований (договір був підписаний у травні 2005 року, але при ратифікації естонський парламент зробив низку дій, після яких Росія відкликала свій підпис під договором[2]), проте Естонія на своїх монетах таки стала карбувати зображення мапи країни без цих територій (монети євро Естонії).

З боку Росії до кордону примикають Ленінградська область і Псковська область. Кордон розділив міста Нарва (Естонія) і Івангород, які в радянський час були єдиною комунікаційною агломерацією. Обидва мають переважно російське і російськомовне населення.

Примітна різка зміна напрямків торговельного обороту до і після встановлення кордону. Якщо на початку 1990-х населення РРФСР їздило на закупи до Естонії, то нині естонські споживачі активно закуповуються в Росії та часто перепродують товар в Естонії. Найчастіше такі товари, як цукор, сигарети й бензин. Останнім часом на російській стороні стало вигідніше купувати і різного роду послуги[3]

На кордоні діють два види пропускних пунктів: автомобільно-пішохідний міст Дружби (Нарва-Івангород) і озерний на Чудсько-Псковському озері (з 2004 року), що експортує до Естонії будівельний пісок[4]

Дубки[ред. | ред. код]

Росії належить не зв'язаний з основною територією держави напівексклав Дубки. Територія села з усіх сторін по суші оточена територією Естонії і є напівексклавом. Зв'язок з російською територією можливий тільки Псковським озером. Місцевість відноситься до історичної області Сетумаа.

Примітки[ред. | ред. код]