Ефект Магнуса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ефе́кт Ма́гнуса (англ. Magnus effect; нім. Magnusscher Effekt m) — фізичне явище, що виникає під час обертання тіла в потоці рідини (газу), який набігає на нього. З'являється поперечна сила, направлена завжди з тієї сторони тіла, на якій напрям обертання і напрям потоку протилежні, в ту сторону, на якій ці напрями збігаються. Величина сили визначається теоремою Жуковського.

Німецький учений Генріх Густав Магнус 1852 року першим дав фізичне пояснення цьому ефекту[1].

Ефектом Магнуса пояснюються складні траєкторії польоту м'яча при кручених ударах в спортивних іграх, наприклад у футболі чи тенісі.

З 2010 року в Німеччині, компанією Auerbach Bereederung GmbH, експлуатується вантажне судно E-Ship 1, яке використовує ефект Магнуса.

Об'єкт, що обертається, створює в середовищі навколо себе вихровий рух. З одного боку об'єкта напрямок вихору збігається з напрямом обтічного потоку і, відповідно, швидкість руху середовища з цього боку збільшується. З іншого боку об'єкта напрямок вихору протилежний напрямку руху потоку, і швидкість руху середовища зменшується. З огляду на цю різницю швидкостей виникає різниця тисків, що породжує поперечну силу від тієї сторони тіла, що обертається, на якій напрямок обертання і напрямок потоку протилежні, до тієї сторони, на якій ці напрямки збігаються. Таке явище часто застосовується у спорті, див., наприклад, спеціальні удари: топ-спін та бек-спін, сухий лист у футболі або система hop-up у страйкболі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Gustav Magnus: Ueber die Abweichung der Geschosse, und: Ueber eine auffallende Erscheinung bei rotirenden Körpern. [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] Aus der Abhandlung der Königlichen Akademie der Wissenschaften zu Berlin für 1852, in: Annalen der Physik und Chemie. Band LXXXVIII, Nr. 1, Berlin 1853 (PDF; 1,46 MB).

Література[ред. | ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти й газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.