Чтиво (електронна бібліотека)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Е-бібліотека «Чтиво»)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чтиво
Логотип
Посилання chtyvo.org.ua
Гасло (девіз) Ще так не було, щоб ніяк не було
Комерційний ні
Тип Електронна бібліотека
Реєстрація опціонально
Мови українська
Започатковано 10 серпня 2005 (17 років)
Стан Працює
Рейтинг Alexa 93 234[1]

Чтиво, або Chtyvoонлайн-бібліотека україномовної літератури[2]. У бібліотеці також розміщені роботи іноземними мовами з української тематики.

Фонди[ред. | ред. код]

Тепер є однією з найбільших українських е-бібліотек. Містить твори з різних жанрів художньої літератури, а також публіцистичні, навчальні та наукові книги, статті, нариси тощо. На 23 жовтня 2019 року в книгарні розміщалося:

 • Авторів: 15746
 • Творів: 47723
 • Загальний обсяг інформації доступної для завантаження: 312,35 ГБ

Тексти творів представлені у різних, у тому числі заархівованих, форматах (*.txt, *.html, *.doc, *.rtf, *.fb2, *.pdf, *.djvu) у кодуваннях Windows-1251 або UTF-8.

Мета та пріоритети діяльності[ред. | ред. код]

Скріншот головної сторінки сайту Е-бібліотека «Чтиво»

Відповідно до інформації розміщеної на саті Е-бібліотека «Чтиво»[3], метою діяльності даної е-бібліотеки є поширення і популяризація україномовних творів серед читачів.

Пріоритетними завданнями, які повинна виконувати книгозбірня «Чтива» зазначаються наступні:

 • Надання читачам якісних електронних книг в повному обсязі (не уривки і не скорочені варіанти) і в якомога більшій кількості.
 • Забезпечення школярів та студентів україномовним літматеріалом, який вони вивчають за програмами навчальних закладів.
 • Збереження і поширення української думки в слові, а відтак і збереження національної пам'яті.
 • Забезпечення зручного користування і доступу до вмісту е-бібліотеки усіма можливими способами.

Історія розвитку[ред. | ред. код]

У своїх витоках дана е-бібліотека була підбіркою текстів у форматі *.txt, які накопичувались у приватній колекції та форматувались для зручного читання на мобільному телефоні. В подальшому засновники сайту вирішили поділитися власними надбаннями з громадськістю.

Результатом такого бажання було створення у 2005 році першої версії цього сайту. Перший пробний запуск відбувся 10 серпня 2005 року. Сайт мав простий формат HTML-сторінок, тексти зберігались виключно у форматі *.txt, як файли на сервері.

У жовтні 2005 року почалось обговорення переведення бібліотеки на динамічний двигун, складання техзавдання.

Паралельно з розробкою нової версії бібліотеки велось поповнення текстами старої. На момент останнього оновлення (05.02.2007) стара версія бібліотеки налічувала 474 прозові твори 119-х українських авторів.

Після тривалої розробки, наповнення та тестування, 22 січня 2008 року, до Дня Соборності України, офіційно відкрито оновлену версію «Чтива», що працює на основі динамічного двигуна з новими, набагато ширшими можливостями. Формат файлів, які зберігаються у бібліотеці, практично нічим не обмежується. Е-бібліотека «вийшла на інтернет-орбіту» о 19:00 (за київським часом) і налічувала 1070 творів 378-ми українських та іноземних авторів.

21 травня 2009 року відбувся публічний запуск бібліотеки на двигуні версії 2.0, який містить багато нововведень, зокрема, систему реєстрації та багато корисних функцій, що безпосередньо пов'язані з обліковими записами користувачів.

Дизайн та розділи сайту[ред. | ред. код]

Оглядачі вказують на занадто простий дизайн сайту[4].

Інтернет-сайт Е-бібліотека «Чтиво», крім основного розділу літератури, містить розділи авторів, новин, відгуків, літературного форуму, довідки та посилань на інші електронні бібліотеки. В навігації присутній пошук творів/авторів, які включені до шкільної програми.

Назва[ред. | ред. код]

Власники електронної книгарні пояснюють чому бібліотека називається «Чт́иво», а не «Читв́о», адже багато хто думає, що слово «чт́иво» — це калька з російської, а от «читв́о» — справжнє українське слово[5]. На їхню думку, твердження, що слово «чт́иво» не українське чи неоукраїнське, є абсолютно безпідставним. Якщо відкинути особисті переконання та погляди і заглянути до Великого тлумачного словника сучасної української мови (уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел), то можна знайти значення слова «чт́иво»: ЧТИВО, -а, с., розм. 1. збірн. Книги, твори для читання. 2. Читання, читка.

Власники сайту переконані, що відсутність слова «читв́о» у словнику дає цілком обґрунтовані підстави вважати, що слово «читв́о» є або локальним діалектизмом, або дуже рідковживаним і тому до словника воно не потрапило, тому вживання для назви бібліотеки саме слова «чт́иво» для них є цілком логічним і виправданим[5]. Вони запевняють, що назва і надалі залишатиметься такою ж, як є зараз[5].

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.alexa.com/siteinfo/chtyvo.org.ua
 2. Так зазначено на сайті Чтива.
 3. Про е-бібліотеку «Чтиво». Архів оригіналу за 7 квітня 2011. Процитовано 13 березня 2011. 
 4. chtyvo.org.ua. Архів оригіналу за 29 квітня 2011. Процитовано 13 березня 2011. 
 5. а б в Чому «Чт́иво», а не «Читв́о»?. Архів оригіналу за 1 квітня 2010. Процитовано 13 березня 2011. 

Див. також[ред. | ред. код]