DjVu

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
DjVu
DjVu-logo.svg
Розширення файлу: ..djvu, .djv
MIME-тип: image/vnd.djvu
Type code: DJVU
Розробник: AT&T Research
Тип формату: Графічний файл

DjVu (вимовляється «дежавю́», від фр. déjà vuдежавю — колись вже бачене) — технологія стискання зображення з втратами, розроблене компанією AT&T спеціально для зберігання відсканованих документів — книг, журналів, рукописів та ін., де наявна велика кількість формул, схем, рисунків та рукописних символів, котрі роблять повноцінне розпізнавання такого документа надзвичайно складним та трудоємним. Також це дуже ефективне рішення, коли необхідно передати всі особливості оформлення документа. Наприклад, в історичних документах важливим є не тільки зміст, а й колір, фактура паперу, його дефекти: тріщини, сліди від згинів, плям, залишені сліди предметів тощо.

В основі формату DjVu лежить декілька технологій, розроблених в компанії AT&T. Зокрема:

  • алгоритм відокремлення тексту від фону на відсканованих зображеннях;
  • хвильовий (вейвлетний) алгоритм стискання фону IW44;
  • алгоритм стискання чорно-білого зображення JB2;
  • універсальний алгоритм стискання ZP;
  • алгоритм розпакування «на запит»;
  • алгоритм «маскування» зображень.

В процесі перекодування в DjVu-формат використовується технологія розділення вихідного зображення на три шари: передній план, фон та чорно-білу маску. До кожного з цих шарів застосовуються власні алгоритми стискання.

Ліцензійна інформація[ред. | ред. код]

Був вперше опублікований у 1998 році. AT&T продали технологію компанії LizardTech, котра намагається використовувати її у своїх комерційних цілях. Але, завдяки відкритості формату, для створення та перегляду документів DjVu існує вільнопоширюване програмне забезпечення, доступне для різноманітних платформ. 1 липня 2008 року компанія Celartem Technology Inc., також материнська компанія, відділенням якої є компанія Lizardtech, анонсувала створення нового центру по продажах і управлінні Djvu, який розмістився в Сієтлі, штат Вашингтон (США). Відповідно тепер в Інтернеті підтримка формату здійснюється не з сайту компанії Lizardtech[1], а з сайту Celartem Technology Inc.[2].

Остання версія була випущена в 2006 році.

Програми, що підтримують DjVu[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. http://www.lizardtech.com [Архівовано 24 листопада 2010 у Wayback Machine.]
  2. http://www.celartem.com [Архівовано 30 березня 2022 у Wayback Machine.]