Жайворонок польовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жайворонок польовий
Alauda arvensis 2.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Жайворонкові (Alaudidae)
Рід: Жайворонок (Alauda)
Вид: Жайворонок польовий
Біноміальна назва
Alauda arvensis
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Alauda arvensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Alauda arvensis
ITIS logo.svg ITIS: 178398
IUCN logo.svg МСОП: 102998555
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 88112
Fossilworks: 368984

Жа́йворонок польови́й (Alauda arvensis) — невеликий горобцеподібний птах. В Україні гніздовий, перелітний, зимуючий вид.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Птах розміром більший за горобця. Маса тіла 34-43 г, довжина тіла до 18 см. Дорослий птах зверху світло-бурий, з темною строкатістю; на тім'ї короткий «чуб»; низ білуватий, воло вохристе, з чорними рисками; махові пера бурі, вздовж заднього краю другорядних махових пер проходить вузька біла смуга; хвіст чорний, на центральних стернових перах широка бура облямівка, крайні стернові пера білі; дзьоб темно-бурий; ноги жовтувато-бурі. Молодий птах строкатіший за дорослого, на волі краплеподібні плями.[1]

Поширення[ред. | ред. код]

Цей вид жайворонків гніздиться по всій території Європи і Азії та у гірських районах Африки. Це осілий птах на заході свого ареалу, проте східні популяції більше схильні до міграцій (кочівні) та узимку пересуваються на південь. Зазвичай західні популяції мігрують до рівнинних районів, а азійські мігрують до Аляски. Також інтродуковані популяції існують на Гавайських островах та на заході Північної Америки.

Річний цикл[ред. | ред. код]

Гніздо польового жайворонка

Жайворонки України зимують в північній Африці або в Індії, вертаються в Україну на початку березня, а відлітають у жовтні. Живуть переважно в полях, там в'ють гніздо просто на землі. Самиця жайворонка кладе від 3 до 6 плямистих яєць. Починаючи співати, жайворонок швидким летом підіймається вгору, описуючи велику спіраль. Згори летить спочатку повільно, а потім раптово складає крильця і «каменем» падає додолу.

Живлення[ред. | ред. код]

Живиться комахами, зернами злаків і насінням бур'янів. П'є росу з листя трави, що дозволяє йому жити і в посушливих степах південної України.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.

Посилання[ред. | ред. код]