Жайворонок польовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жайворонок польовий
Alauda arvensis 2.jpg

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Жайворонкові (Alaudidae)
Рід: Жайворонок (Alauda)
Вид: Жайворонок польовий
Alauda arvensis
Linnaeus, 1758
Ареал поширення A. arvensis     гніздування      осіле проживання      шляхи міграції      зимування      інтродукований (проживання)      інтродукований (імовірне проживання)
Ареал поширення A. arvensis     гніздування      осіле проживання      шляхи міграції      зимування      інтродукований (проживання)      інтродукований (імовірне проживання)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Alauda arvensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Alauda arvensis
ITIS logo.svg ITIS: 178398
IUCN logo.svg МСОП: 102998555
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 88112
Fossilworks: 368984

Жа́йворонок польови́й[1] (Alauda arvensis) — невеликий горобцеподібний птах. В Україні гніздовий, перелітний, зимуючий вид.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Птах розміром більший за горобця. Маса тіла 34-43 г, довжина тіла до 18 см. Дорослий птах зверху світло-бурий, з темною строкатістю; на тім'ї короткий «чуб»; низ білуватий, воло вохристе, з чорними рисками; махові пера бурі, вздовж заднього краю другорядних махових пер проходить вузька біла смуга; хвіст чорний, на центральних стернових перах широка бура облямівка, крайні стернові пера білі; дзьоб темно-бурий; ноги жовтувато-бурі. Молодий птах строкатіший за дорослого, на волі краплеподібні плями.[2]

Поширення[ред. | ред. код]

Цей вид жайворонків гніздиться по всій території Європи і Азії та у гірських районах Африки. Це осілий птах на заході свого ареалу, проте східні популяції більше схильні до міграцій (кочівні) та узимку пересуваються на південь. Зазвичай західні популяції мігрують до рівнинних районів, а азійські мігрують до Аляски. Також інтродуковані популяції існують на Гавайських островах та на заході Північної Америки.

Річний цикл[ред. | ред. код]

Гніздо польового жайворонка

Жайворонки України зимують в північній Африці або в Індії, вертаються в Україну на початку березня, а відлітають у жовтні. Живуть переважно в полях, там в'ють гніздо просто на землі. Самиця жайворонка кладе від 3 до 6 плямистих яєць. Починаючи співати, жайворонок швидким летом підіймається вгору, описуючи велику спіраль. Згори летить спочатку повільно, а потім раптово складає крильця і «каменем» падає додолу.

Живлення[ред. | ред. код]

Живиться комахами, зернами злаків і насінням бур'янів. П'є росу з листя трави, що дозволяє йому жити і в посушливих степах південної України.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.

Джерела[ред. | ред. код]