Жан Ішбіа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Жан Давид Ішбіа
Jean David Ichbiah
200пксЖан Ішбіа в 1992 році
Народився 25 березня 1940(1940-03-25)
Париж, Франція
Помер 26 січня 2007(2007-01-26) (66 років)
США
·пухлина головного мозку
Країна французьке, американське
Діяльність інформатик, інженер
Alma mater Політехнічна школа
Галузь Програмування
Заклад CIId і Alsysd
Посада генеральний директор
Звання професор
Членство Французька академія наук
Відомий завдяки: головний розробник мови Ada
У шлюбі з Маріанна Клін
Діти Емануель, Гелена, Міріам Хаджері[1].
Нагороди
Кавалер ордена Почесного легіону

CMNS: Жан Ішбіа у Вікісховищі

Жан Давид Ішбіа (фр. Jean David Ichbiah, 25 березня 1940(19400325)  Париж — 26 січня 2007) — французький вчений-програміст, головний розробник мови програмування Ada.

Біографія[ред. | ред. код]

Ішбіа народився в Парижі 25 березня 1940 року. Він був французом у другому поколінні, онуком єврейських іммігрантів з Греції та Туреччини, тому під час Другої світової війни його сім'я була переховувалася на півдні Франції, щоб уникнути нацистських переслідувань.

Ішбіа закінчив престижну інженерну Політехнічну школу в Парижі. Після цього навчався у паризькій Школі мостів і доріг за спеціальністю «Цивільне будівництво». У 1964 році він одружився з Маріанною Клін та переїхав до Бостона в Массачусетський технологічний інститут, де підготував дисертацію з розбору мов програмування. Він здобув докторський ступінь у рекордно короткі терміни — два роки. Повернувшись до Франції в 1967 році, влаштувався на роботу до новоствореної компанії CII-Bull, якою керував президент де Голль.

Саме у Cll-Bull, а пізніше — у Honeywell, він став головним конструктором мови програмування Ada, яка була створена в кінці 1970-х і початку 80-х.

У 1980 році Жан Ішбіа заснував компанію ALSYS (мовні системи Ада — Ada Language Systems), де він став генеральним директором. Коли компанія зіткнулася з труднощами, він, не вагаючись, переїхав до Сполучених Штатів, де створив міжнародну команду з більш ніж ста вчених для впровадження Ади на повний спектр комп'ютерів. ALSYS має свої відділення в США, Франції, Англії, Німеччині та Японії. Як не дивно, але громадянином США Жан Ішбіа став лише у 2001 році.

Жан Ішбіа помер 26 січня 2007 року. Причиною смерті стала пухлина головного мозку[2].

Розробки[ред. | ред. код]

Мова програмування Ада була стандартизована в 1983 році в Сполучених Штатах, а потім і на міжнародному рівні, включала в себе передові розробки і посприяла значній економії при розробці програмного забезпечення.

«Я дійсно вважаю себе архітектором року», сказав він в 1984 році в інтерв'ю американській ІТ-газеті ACM. «Моя робота не винаходити нові речі, це не науково-дослідницька робота, це були архітектурні роботи. Я повинен був об'єднати найкращі матеріали, щоб побудувати будинок, що найкраще відповідає вимогам користувача. Я бачу Аду як собор, де усі архітектурні лінії переплітаються гармонійним чином. Я б ніколи не зробив по-іншому, якщо я повинен був би зробити це знову».

«Він був потрібною людиною в потрібний час для проекту Міністерства оборони, такого як проектування однієї зі стандартних мови для американського уряду», сказав Жак Коен, професор комп'ютерних наук в університеті Брандейс. «Це була велика робота. Я не думаю, що це може статися знову, тому що були створені мови групами людей, але однією людиною… навряд чи».

Крім мови програмування Ада Ішбіа також відомий як автор розкладки клавіатури FITALY[en]. Вона спеціально адаптована для сенсорного вводу. Назва FITALY походить від порядку літер, які знаходяться у другому рядку цієї клавіатури (аналогічно тому як назва стандартних клавіатур QWERTY походить від порядку літер у їх першому рядку).

Метою розробки даної розкладки була оптимізація введення тексту шляхом організації розміщення клавіш для мінімізації руху пальця, що дозволяє швидше вводити текст одним (порівняно з 10 пальцями, необхідними для ефективного введення на клавіатурі QWERTY). У порівнянні з 3-рядковими QWERTY клавіатурами, FITALY має 5 рядків з не більш ніж з 6 літерами в рядку (порівняно з 10 на QWERTY). Клавіші розташовані на основі окремих частот вживання літер в англійській мові та ймовірності переходів. Наприклад, десять літер у самому центрі (I, T, A, L, N, E, D, O, R, S) використовуються у 73 % раз при введенні тексту англійською мовою, а з літерами C, H, U, M їх відсоток використання доходить до 84 %.

Крім того доктор Ішбіа є засновником компанії Textware, яка займається розробкою програмного забезпечення для введення тексту для КПК та планшетних ПК.

Нагороди[ред. | ред. код]

Доктор Жан Ішбіа нагороджений французьким орденом Почесного легіону і був членом Французької академії наук. Він також був нагороджений сертифікатом за відмінну службу від Міністерства оборони США за роботу у розробці Ада[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Phil Manchester. A tribute to Ada's Jean Ichbiah. Архів оригіналу за 2013-12-03. Процитовано 16 жовтня 2014. 
  2. Bryan Marquard. Jean Ichbiah, 66; designed landmark computer language. Архів оригіналу за 2014-04-10. Процитовано 16 жовтня 2014.