Орден Почесного легіону

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Почесного легіону
фр. Ordre national de la Légion d'honneur
II ступінь
III ступінь
Девіз Честь і Батьківщина
Країна Франція Франція
Тип орден
Вручається: Військовим та цивільним
Підстава:
Бездоганні та видатні цивільні заслуги або підтверджені виняткові військові дії. Для військових призначень: офіцерам: один подвиг або поранення на війні; унтер-офіцерам: військова медаль та три подвиги або три поранення на війні
Нагородження
Засновано: 19 травня 1802
Перше: 14 липня 1804
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені орденом Почесного легіону (198)
Черговість
Сайт legiondhonneur.fr

CMNS: Орден Почесного легіону у Вікісховищі
Орден Почесного легіону

О́рден Поче́сного легіо́ну (фр. Ordre national de la Légion d'honneur) — найвища нагорода у Франції, яку присуджує президент республіки за військові або цивільні заслуги (найвища нагорода за цивільні заслуги). Легіон засновано 19 травня 1802. Декретом Наполеона Бонапарта від 14 липня 1804 «Про відзнаки членів Почесного Легіону» встановлено орден Легіону. Девіз ордену — Honneur et patrie («Честь і Вітчизна»). Його резиденція — Палац Почесного легіону на лівому березі Сени в Парижі.

Згідно з кодексом Почесного легіону і військової медалі ця почесна організація має статус і права юридичної особи. Приналежність до ордена є вищою відзнакою пошани і офіційного визнання особливих заслуг у Франції.

Орден має три ступені і два достоїнства: ступінь Кавалер, ступінь Офіцер, ступінь Командор, достоїнство Великий Офіцер і найвище достоїнство — Великий Хрест.

Історія заснування

[ред. | ред. код]

Національний орден (організацію) засновано з наказу Першого Консула Франції Наполеона Бонапарта 19 травня 1802 за прикладом лицарських орденів. Оскільки після Французької революції усі нагороди королівства були скасовані, то вирішено започаткувати новий орден для нагороди як військових, так і цивільних громадян. Ідею нагороди запозичили від римського легіону, де всі члени мали певні звання — легіонер, офіцер, командир — і всі разом нагадували лицарський орден. Орден був поділений на 16 когорт — по регіонах країни. З керівників когорт складалася Велика рада ордену, на чолі якої стояв перший консул — Наполеон.

Кавалери ордену Почесного легіону, пов'язані з Україною

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Український єпископ став кавалером Ордену Почесного Легіону
  2. а б Свобода, Радіо (14 липня 2023). Режисер Сенцов та письменниця Забужко отримали Ордени почесного легіону від Франції. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 6 листопада 2023.
  3. Ліна Костенко отримала від Франції орден Почесного легіону – Кличко. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 16 липня 2022.
  4. Удом Є. Є. на сайті «Музеї Росії», інтернет-проект «1812 год» (рос.)
  5. Ветеран «Нормандии — Неман» Юрий Федорин: «Французы понятия не имели, что такое 30-градусные морозы» // Ирина Левченко, «Факты» (Запорожье), 05.12.2012 (рос.)