Зубцемір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зубцемір

Зубцемі́р — спеціальна лінійка для відмірювання розміру зубцівки на поштових марках. Широко застосовується у філателії під час опису та ідентифікації поштових марок та їх різновидів.

Історія[ред. | ред. код]

Спосіб вимірювання зубцівки за кількістю отворів в 2 см по краю марки запропонував у 1866 році французький філателіст Жак Амабль Легран (фр. Jacques Amable Legrand). Він же у 1880 році винайшов і зубцемір.

Опис[ред. | ред. код]

Зубцемір являє собою пластинку з картону, металу або прозорих матеріалів (щільної плівки, скла), на яку нанесені шаблони різних зубцівок. Шаблони зубцівки наносятся на зубцемір зазвичай у вигляді зубців, ряду чорних крапок або рисок на білому тлі (або білих — на темному) або тонких прямих ліній що збігаються до верху. Перевагою зубцемірів з прозорих матеріалів є те, що марку для вивірювання зубцівки непотрібно діставати з клеммташе чи клясера.

Щоб визначити розмір зубцівки марки, її прикладають до зубцеміра та рухають вверх або вниз до тих пір, доки не буде знайдено ряд, в якому зубці або крапки точно збігаються з отворами зубцівки. Цифра, надрукована біля цього ряду, вказує розмір зубцівки. Звичайно на зубцемірі розташовується шкала різних зубцівок від 7 до 16 ½ мм, тобто від найкрупнішої до найдрібнішої. Існують зубцеміри з точністю до ¼ зубця. На зубцемірах часто зустрічається мірна шкала з точністю до 0,5 мм.

Як альтернатива звичайному зубцеміру існують різні типи електронних зубцемірів, перевагою яких є більша точність вимірювання зубцівки. Однак такими зубцемірами практично неможливо визначити зубцівку марки в блоці або аркуші.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • «История возникновения известных вещей. Зубцемер» [Архівовано 15 червня 2016 у WebCite] — глава з електронної книги «Мир филателии» [Архівовано 14 грудня 2012 у Wayback Machine.] В. А. Новосёлова (Смоленск) [Архівовано 20 листопада 2012 у Wayback Machine.] на сайті Союзу філателістів Росії «Мир м@рок» [Архівовано 2 березня 2013 у Wayback Machine.] (Перевірено 23 липня 2011)
  • Измерение перфорации. Русско-английский толковый словарь филателистических терминов — И. Юный филателист. Белпочта. Архів оригіналу за 15 листопада 2009. Процитовано 20 жовтня 2009. 
  • Зображення зубцеміра — перша та друга сторони на сайті http://www.philately.h14.ru/ «Филателистическая литература, география»] (Перевірено 23 липня 2011)
  • «Using perforation gauges. Perforation varieties can make the difference» — стаття Майкла Баадке (англ. Michael Baadke) на сайті «Linns.com»(англ.) (Перевірено 23 липня 2011)