Поштова листівка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поштові листівки (до 1925 р.)
Млин Меринкова у Фастові на старій поштівці
Друковані поштівки доби війни 1941-1945 рр., СРСР

Пошто́ва листі́вка, а також пошті́вка, листі́вка, пошто́ва ка́ртка — відкритий лист на цупкому прямокутному аркуші паперу, що містить зазвичай адресу, поштову марку та зображення з одного боку і текст повідомлення з іншого.

Колекціонування поштових листівок називається Філокартією.

Опис[ред.ред. код]

Листівка з зображенням фінських танцюристів, була відправлена з Мустамяки до Рівного (Російська імперія, 1907)
Виготовлення дітьми Великодніх поштівок на площі біля пам'ятника Юрію Дрогобичу в Дрогобичі під час Великої Гаївки 17 квітня 2012 року

На лицьовій стороні листівки знаходиться будь-яке повноформатне зображення, а її зворотна частина призначена для написання повідомлення і адреси отримувача та відправника, а також для наклеювання поштової марки. Часто марка друкується на листівці. Листівка може бути і не поштовою. В цьому випадку на ній немає поштової марки, це просто картка з цупкого паперу (картону) за розміром звичайного конверту.

Види листівок[ред.ред. код]

Ілюстровані листівки діляться на 'художні (репродукційні та оригінальні) та документальні (фотолистівки).

Листівки, що випускаються поштовими відомствами, як правило, мають друкований знак поштової оплати і називається маркорованими поштовими листівками; на художніх немаркованих листівках передбачено місця для його наклеювання. Зазвичай листівки використовуються для привітання з днем народження або іншими памятними датами.

Вітальні листівки Точна дата появи на світ першої листівки донині невідома. Приблизно наводять числа 150–200 років назад.

Так, за однією з версій, перша різдвяна листівка з'явилася в Англії в 1794 році[Джерело?]. Якийсь художник Добсон у вигляді поздоровлення з святом відправив своєму другові картинку із зображенням сімейства навколо ялинки. Другові це сподобалося, і наступного року Добсон виготовив декілька десятків подібних карток і розіслав їх всім своїм знайомим. А ще через декілька років знайшовся підприємець, що пустив мальовані привітальні картки в продаж. За іншою версією, вперше різдвяні листівки з'явилися в 1841 році у вітрині книжкового магазина в Шотландії, щоправда існує також думка, що шотландці придумали цю версію, щоб позбавити англійців слави першовідкривачів. Цікаво, що і сьогодні різдвяні та новорічні листівки, користуються найбільшою популярністю серед всіх поштових карток.

З другої половині XIX століття вітальні листівки починають друкуватися в багатьох європейських країнах. Їх кількість вже обчислюється мільйонами. Спочатку на листівках найчастіше зображалося немовля Христос в яслах або інші релігійні сюжети. Пізніше з'являється Санта Клаус і композиції з квітів, віток і ялинкових прикрас. До Росії вітальні листівки спочатку привозилися з-за кордону, переважно з Німеччини. Перші російські різдвяні листівки були випущені з добродійною метою Петербурзьким піклувальним комітетом, що видав до Різдва 1898-го серію з десяти листівок за малюнками відомих петербурзьких художників.

З приводу появи перших радянських вітальних листівок існують деякі розбіжності. Одні джерела стверджують, що вперше вони були видані обмеженим тиражем до Нового, 1942 року. За іншою версією, в грудні 1944 із звільнених від фашизму країн Європи радянські солдати стали присилати своїм родичам небачені досі барвисті іноземні новорічні листівки, і партійне керівництво вирішило, що потрібно налагодити виробництво власної, «ідеологічно витриманої» продукції. Масовий випуск новорічних листівок почався тільки в 50-х. На перших радянських новорічних листівках зображалися щасливі мами з хлоп'ятами і башти Кремля, пізніше до них приєдналися Дід Мороз і Снігуронька. А вже через деякий час промисловість випускала щонайширший асортимент листівок, що приємно радували око на вітринах газетних кіосків, заповнених традиційно непомітною друкарською продукцією. І хай якість друку і яскравість фарб радянських листівок поступалися імпортним, ці недоліки компенсувалися оригінальністю сюжетів і високим професіоналізмом художників.

Сучасні листівки[ред.ред. код]

Сучасні листівки стали яскравіші і розмаїтіші. З'явилися новорічні листівки з «приколами», чого раніше не було і в думках, відзначається тенденції до деякої стандартизації зображень, явно навіяної діснеєвськими сюжетами. Чомусь геть зникли лялькові листівки[Джерело?], що були фотографіями бутафорських засніжених будиночків з сніговиками — завдяки тривимірності казкового маленького світу, що зображається, такі листівки володіли особливою привабливістю. Якщо раніше практично всі листівки випускалися за участю професійних художників, то в наш час[Коли?] з'явилася велика кількість дешевих листівок з низькою художньою цінністю та віртуальні листівки.

Київ на старих поштівках[ред.ред. код]

Львів на старих поштівках[ред.ред. код]

Маріуполь на старих поштівках і фото[ред.ред. код]

Привіт із Маріуполя. Поштівка доби сецесії.
Маріуполь. Ринкова площа біля собору Св. Харлампія.
Маріуполь. Земська управа, поч. 20 ст., поштівка

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Л. Яруцкий «Мариупольские храмы », 1991 р., с. 7.
  2. Л. Яруцкий «Мариупольские храмы », 1991 р., с. 11.
  3. Л. Яруцкий «Мариупольские храмы », 1991 р., с. 19.

Джерела[ред.ред. код]

  • Арлазоров М. «Вам письмо! Из истории мировой почты». — М.: Советская Россия, 1966. — С. 91—94.
  • «Ассоциация художников революции: каталог почтовых карточек, 1922—1932» / Общ. ред. - Загорский Валерий Борисович.

Посилання[ред.ред. код]

  • http://postcards.org.ua/
  • http://lithuaniapostcards.com/  — Онлайн каталог листівок Литви (на литовському)
  • (рос.) Strani.ru — тематична колекція поштових листівок присвячена країнам світу, туристичним місцям.