Зірка (різдвяний атрибут)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колядники із «зіркою»
Парад звіздарів у Львові

Зі́рка — традиційний атрибут різдвяного обряду колядування[1]. На Бойківщині та Гуцульщині «зірку» називали також вертепом[2].

Сьогодні, різдвяна зірка — атрибут пов'язаний з народженням Ісуса Христа, і ми знаємо, що це чудесне народження провістила саме «Вифлеємська зірка»[1]. Як правило, атрибут виготовлявся із звичайного решета, до якого прилагоджували «роги» (8, 9, 10, 12 чи 16) та обклеювали різнокольоровим промасленим папером, прикрашали фольгою, стрічками й китицями. До бокових стінок могли бути прикріплені картинки на релігійні сюжети. Всередину Зірки вставляли свічку, утворюючи щось на зразок «чарівного ліхтаря». Інколи Зірка могла обертатися навколо своєї осі.

Зірка — значно давніший символ зимових свят і увійшла в культуру пра-українців задовго до прийняття християнства. Первісно вона була символом самого Сонця, яке починаючи з 25 грудня, повертає на весну або воскрешає, аби дати природі шанс на нове плідне життя. Тому зірку лаштували так, аби вона оберталась. Цим Зірка нагадувала сонцеворот протягом року. Зірка — символ Сонця, отже, вогню і тепла. Зерно — символ урожаю і землі[3]. У міфологічні віруваннях українців, зоря — символізувала дівчину-красуню, дружину, або доньку місяця, господаря неба[4].

Слід зауважити, що християнська зірка восьмикутна, на відміну від юдейської (шестикутної зірки Давида). Вісімка — символ восьмого дня («часу» після часу), символ вічного царювання Месії. В українському народному мистецтві здавна прослідковується саме парна система символіки 8 — 4 (хрест теж має 4 напрямки).

Коляда[ред. | ред. код]

Зірка, є одним із символів народного обряду колядування, що відбувається на Різдво по Святій Вечері, або в залежності від місцевих на перший день Різдва Христового, після того, як у церкві скінчиться Богослужіння. Обряд є особливим театралізованим дійством, під час якого люди ходили до один одного по хатах, з піснями та відтворенням побутових сценок поздоровляли господарів. Для цього виготовляли колядницькі обладунки: восьмикутну зірку, маски Кози, Ведмедика, та ін. Святкові ватаги залежно від регіону різнилися своїм кількісним складом і обрядовими персонажами[5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]