Зірка (різдвяний атрибут)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колядники із «зіркою»
Парад колядників із зірками у Львові

Зі́рка — традиційний атрибут різдвяного обряду колядування[1]. На Бойківщині та Гуцульщині «зірку» називали також вертепом[2].

Різдвяна зірка — атрибут пов'язаний з народженням Ісуса Христа, адже чудесне народження провістила саме «Вифлеємська зірка»[1]. Як правило, атрибут виготовлявся із звичайного решета, до якого прилагоджували «роги» (8, 9, 10, 12 чи 16) та обклеювали різнокольоровим промасленим папером, прикрашали фольгою, стрічками й китицями. До бокових стінок могли бути прикріплені картинки на релігійні сюжети. Всередину Зірки вставляли свічку, утворюючи щось на зразок «чарівного ліхтаря». Інколи Зірка могла обертатися навколо своєї осі.

Зірка — значно давніший символ зимових свят і увійшла в культуру населення сучасної України задовго до прийняття християнства. Первісно вона була символом самого Сонця, яке починаючи з 25 грудня, повертає на весну або воскрешає, аби дати природі шанс на нове плідне життя. Тому зірку лаштували так, аби вона оберталась. Цим Зірка нагадувала сонцеворот протягом року. Зірка — символ Сонця, отже, вогню і тепла. Зерно — символ урожаю і землі[3]. У міфологічні віруваннях українців, зоря — символізувала дівчину-красуню, дружину, або доньку місяця, господаря неба[4].

Християнська зірка восьмикутна, на відміну від юдейської (шестикутної зірки Давида). Вісімка — символ восьмого дня («часу» після часу), символ вічного царювання Месії. В українському народному мистецтві здавна прослідковується саме парна система символіки 8 — 4 (хрест теж має 4 напрямки).[джерело?][оригінальне дослідження?]

Коляда[ред. | ред. код]

Зірка, є одним із символів народного обряду колядування, що відбувається на Різдво по Святій Вечері, або в залежності від місцевих на перший день Різдва Христового, після того, як у церкві скінчиться Богослужіння. Обряд є особливим театралізованим дійством, під час якого люди ходили до один одного по хатах, з піснями та відтворенням побутових сценок поздоровляли господарів. Для цього виготовляли колядницькі обладунки: восьмикутну зірку, маски Кози, Ведмедика, та ін. Святкові ватаги залежно від регіону різнилися своїм кількісним складом і обрядовими персонажами[5].

Символ різдвяної зірки у тексті[ред. | ред. код]

У стандарті Юнікод є кілька символів восьмикутної зірки[6]:

 • (U+2734)
 • (U+2735)
 • (U+2737)
 • (U+2738)
 • (U+2742)
 • 🟎 (U+1F7CE)
 • 🟏 (U+1F7CF)
 • 🟐 (U+1F7D0)
 • 🟑 (U+1F7D1)

У дописах у соціальних мережах в Інтернеті зазвичай для позначення різдвяної зірки чи згадок про Різдво використовують символи емодзі[6], які мають вигляд п'ятикутних зірок:

 • 🌟 (U+1F31F)
 • 🌠 (U+1F320)

Символи * (U+002A) та ✳️/✳️ (U+2733) для позначення різдвяної зірки майже не використовують, хоча символ * (U+002A) часто використовують у тексті ставлячи його попереду дати (року, дня та місця) народження особи[7][8], як символ народження нової зорі, з чим у свою чергу символічно пов'язана і «Вифлеємська зірка».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Безущак С. Різдвяні свята на Тернопільщині: традиції та інновації // Українознавство: Науковий громадсько-політичний культурно-мистецький релігійно-філософський педагогічний журнал. — 2010. — № 3 (с.168)
 2. Савчук В. Український вертеп: історія становлення та розвитку // Вісник Прикарпатського університету Науковий журнал[недоступне посилання з вересня 2019]. — 2008, Вип.14 [Архівовано 27 січня 2012 у Wayback Machine.]
 3. Герболка Н. (6 грудня 2017). Різдвяна зірка. http://korali.info/. Архів оригіналу за 6 грудня 2017. Процитовано 6 грудня 2017. 
 4. Костюшко Г. О. (6 грудня 2017). Українські народні театралізовані дійства, як ефективний механізм формування творчої активності дітей та молоді. НПУ імені М. П. Драгоманова. Архів оригіналу за 6 грудня 2017. Процитовано 6 грудня 2017. 
 5. Воропай О. (6 грудня 2017). Звичаї нашого народу. http://traditions.in.ua. Архів оригіналу за 9 грудня 2017. Процитовано 6 грудня 2017. 
 6. а б STAR - Searching in 𝕌𝕟𝕚𝕔𝕠𝕕𝕖 character names for STAR. Архів оригіналу за 25 грудня 2021. Процитовано 25 грудня 2021. 
 7. What is a good symbol for day of birth? - TeX - LaTeX Stack Exchange. Процитовано 4 червня 2022. 
 8. CTAN: Package genealogytree — Pedigree and genealogical tree diagrams. Архів оригіналу за 21 січня 2022. Процитовано 4 червня 2022.