Йосеф Блох

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йосеф Шмуель Блох
Josef Samuel Bloch.jpg
Народився 20 листопада 1850(1850-11-20)[1]
Дукля, Ґміна Дукля, Кросненський повіт, Підкарпатське воєводство, Польща[2]
Помер 1 жовтня 1923(1923-10-01)[1] (72 роки)
Відень, Перша Австрійська Республіка[2]
Поховання
Громадянство
(підданство)
Flag of Austria.svg Австрія
Діяльність рабин, політик
Alma mater Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана
Посада член Палати Цислейтанії[d]
Партія Польський клуб[d]
Конфесія юдаїзм

Йосеф Шмуель Блох[3] (англ. Joseph (Josef) Samuel Bloch, 1850—1925) — галицький єврейський громадський, релігійний і політичний діяч, письменник.

Біографічна довідка[ред. | ред. код]

Народився в м. Дукля (нині у Польщі). Здобув традиційну єврейську освіту в єшиві у Львові. Навчався в Мюнхенському та Цюрихському університетах. До 1894 — равин у промисловому передмісті Відня. Активна участь Блоха в гучному процесі проти антисеміта проф. Ролінга, який звинувачував євреїв у ритуальних убивствах (Кривавий наклеп у Тісаесларі, 1883), сприяла зростанню його популярності серед австро-угорського єврейства. У 1883 заснував один із перших єврейський німецькомовних часописів «Österreichischer Wochen-schrift» («Австрійський щотижневик»), який став центром захисту громадянських прав євреїв в Австро-Угорщині.

У 1884 Блоха обрали послом до Райхсрату в одному з виборчих округів Галичини, в тому числі від від єврейської громади Коломиї. До 1895 відстоював в австрійському парламенті права євреїв та боровся з проявами антисемітизму. Прихильник ідей просвітництва, Блох виступав водночас як проти крайнощів націоналізму, так і проти асиміляції єврейства, обстоював ідею створення багатонаціональної космополітичної ідентичності, яка має об'єднати всіх громадян Австро-Угорщини в єдину націю.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гриневич В. А. Блох Йосип Самуїл // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — 688 с. : іл. — ISBN 966-00-0734-5.
  • Reifowitz I. Jewish Austrian, European. Josef Samuel Bloch and the Construction of a Supranational Austrian Identity. «Das Judische Echo», 1996, vol. 45. (англ.)