Катарантус рожевий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Катарантус рожевий
CatharanthusRoseus4.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Dicotyledoneae)
Порядок: Тирличецвіті (Gentianales)
Родина: Барвінкові (Apocynaceae)
Рід: Катарантус (Catharanthus)
Вид: Катарантус рожевий
Біноміальна назва
Catharanthus roseus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Catharanthus roseus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Catharanthus roseus
EOL logo.svg EOL: 581125
IPNI: 77880-1
ITIS logo.svg ITIS: 30168
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4058

Катара́нтус роже́вий (Catharanthus roseus) — багаторічна рослина родини Барвінкових, відома також під неофіційною назвою барві́нок роже́вий. Лікарська та декоративна культура, одна з найбільш вивчених рослин, що мають протипухлинну дію.

Опис[ред. | ред. код]

Плоди і насіння
Декоративна форма з білими квітами

Гіллястий вічнозелений напівчагарник 30-60 см заввишки.

Коренева система стрижнева, корінь довгий 25 — 35 см, з численними бічними коренями. Молоде коріння без кореневих волосків. Коріння світло-жовтого забарвлення, володіє сильним специфічним запахом.

Кора у розоцвітих рослин з антоціановим забарвленням, у білоцвітих — зелена або світло-зелена. У міру старіння стебло дерев'яніє, міжвузля коротшають.

Листки супротивні, ланцетні, короткочерешкові, з звуженою клиновидною основою, цілокраї, 2,5-8 см завдовжки, шириною до 3,5 см, темно-зелені, блискучі, голі або опушені, з перистим жилкуванням і з білою середньою жилкою зверху.

Квіти близько 3 см в діаметрі, рожево-червоні; зів віночка пурпурний, опушений, мозолястий; віночок з п'яти зрощених в трубку пелюсток з роздільними рожевими або білими відгинами, відігнутими в одній площині.

Плід — дві серповидних листянки завдовжки до 5 см і товщиною 3 мм, з дуже короткою плодоніжкою. Насіння дрібне, чорного кольору.

Поширеність[ред. | ред. код]

Первинний ареал охоплює південь та схід Мадагаскару[1], де ця рослина зростає на узліссях у тропічних вологих лісах.

Крім того, катарантус рожевий культивується у вологих субтропіках Грузії (Аджарія, Кобулеті), у Краснодарському краї Росії, Казахстані.[2]

Застосування[ред. | ред. код]

Катарантус рожевий містить більше 80 алкалоїдів, похідних індолу, в тому числі і з протипухлинною активністю (вінбластин, вінкристин, лейрозин). З лікувальною метою використовують наземну частину рослини. Збирають в період плодоношення. Сировиною для здобуття протипухлинного препарату розевін, застосовуваного при лімфогранулематозі, гематосаркомі, є лист катарантуса (лат. Folium Catharanthi). Його заготовляють у фазу масового цвітіння і початку плодоношення пагонів 2-го порядку.[3]

Катарантус рожевий іноді вирощують як декоративну рослину, яка квітує усе літо до пізньої осені. Вирощується у холодних оранжереях. Його також вирощують у домашніх умовах у горщиках як декоративну кімнатну рослину. Є сорти з білим забарвленням квіток і червоним або жовтим зівом віночка. Розмножують насінням і живцями.

Підвиди[ред. | ред. код]

У межах виду виділяються два різновиди[1]:

  • Catharanthus roseus var. angustus (Steenis) Bakh.
  • Catharanthus roseus var. roseus

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Згідно з данними Ботанічних садів у м. К'ю, що у Великій Британії
  2. Шретер А. И., Муравьева Д. А., Пакалн Д. А. и др. Лекарственная флора Кавказа. — М., 1979
  3. Блинова К. Ф. и др. Ботанико-фармакогностический словарь: Справ. пособие / Под ред. К. Ф. Блиновой, Г. П. Яковлева. — М.: Высш. шк., 1990. — С. 8. — ISBN 5-06-000085-0.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]