Катехизм католицької церкви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Катехизм католицької церкви
Catecismus Catholicae Ecclesiae
Katexizm.jpg
Видання катехизму українською мовою
Жанр катехизис
Автор Комісія Синоду Єпископів
Мова латина
Написано 1985 - 1992
Опубліковано 1992

Катехизм католицької церкви (ККЦ) — релігійна книга, що містить стислий виклад догматів християнської віри римо-католицького обряду в питаннях і відповідях. Слугує підручником для катехизаторів — викладачів віри.

Найновіший католицький катехизм був складений за рішенням позачергового Синоду єпископів 1985 року. Папа римський Іван Павло ІІ затвердив катехизм 25 червня 1992 року. Як зазначено у передмові Івана Павла ІІ до Катехизму, цей Катехизм містить в собі «і нове і старе (пор. Мт. 13:52), оскільки віра завжди залишається тією самою; і в той же час вона є джерелом завжди нового світла»[1][недоступне посилання з 26.12.2017]. Катехизм зберіг традиційний порядок, уже застосований у Катехизмі св. Пія V, в той же час його зміст „викладається «по-новому», щоб відповісти на питання, які виникають у нашу епоху.“[1][недоступне посилання з 26.12.2017]

Структура[ред. | ред. код]

Катехизм включає 2865 статей і розділений на 4 частини:

  • Перша частина являє собою детальний аналіз окремих елементів символу віри.
  • У другій частині розглядається значення літургії та сім християнських таїнств Церкви.
  • Третій розділ присвячено принципам християнської моралі, з особливим акцентом на заповіді Декалогу.
  • Четверта частина визначає характеристики християнської молитви, особлива увага приділена молитві "Отче наш".

Видання українською мовою[ред. | ред. код]

Українською мовою катехизм католицької церкви був вперше виданий 2001 року. Як відзначив архієпископ Микола Етерович, «Видання Катехизму Католицької Церкви є важливою подією в духовному та культурному житті кожної країни. Особливе значення воно має для України — молодої держави, але древнього народу. У духовному плані Катехизм дає змогу краще пізнати християнське таїнство і, отже, оживити віру Божого Народу.» Архієпископ також висловив надію, що Катехизм відіграє значну роль у «процесі зближенні» християн, «допоможе християнам православної традиції відкрити для себе величезне багатство спільного з католиками надбання», а католикам «покаже численні східні джерела спільної віри і, зокрема, вагомий внесок Отців Церкви, східних богословів і святих у формування християнської доктрини. Таким чином, можна сподіватися, зникнуть численні упередження, що віками стояли між одними і другими.»[2] У 2010 році електронна версія українського перекладу Катехизму стала доступною в мережі Інтернет.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Катехизм католицької церкви

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Катехизм Католицької Церкви. Вступ
  2. Видання Катехизму Католицької Церкви українською мовою