Катехумен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Катехуме́н (оглаше́нний) — кандидат у члени Церкви у християнстві. Оскільки процес вивчення християнських істин та готування оглашенного до прийняття Таїнства Хрещення робить його кандидатом у члени Церкви, він уже в цьому стані входить у сферу дії церковної дисципліни.

Участь у Церкві[ред. | ред. код]

Оглашенні беруть участь разом з вірними у першій частині літургії, хоч їхня участь у літургічному житті Церкви завжди обмежується. Так, у 8-му правилі Феофіла Олександрійського зауважується, що оглашенний не повинен їсти та пити від приношень для безкровної жертви. Щодо життя оглашенних 20-те правило Василія Великого наголошує, що все, що було вдіяне ними перед їхнім вступом до катехуменату, Церквою не карається. Але оглаше́нні, які впали у гріх після входу у катехуменат, несуть покарання за свої гріхи згідно з церковними канонами[1]. Та в небезпеці смерті оглашенний, якого відлучено від катехуменату за гріхопадіння, допускається до хрещення та прийняття святих Христових тайн[2]. Також тільки в небезпеці смерті можна хрестити оглашенного, який не очистився від злого духа, але оглашенного, який в час хвороби втратив розум і не спокушується злим духом, можна хрестити за проханням його рідних[3].

Церковні правила дозволяють оглашенним жінкам хреститися під час їхньої вагітності, але не під час їхнього очищення, а приймати хрещення після очищення[4]. Перше правило святого Тимофія Олександрійського велить охрестити семирічну оглашенну дитину або дорослого, не чекаючи закінчення катехуменату, які несвідомо прийняли євхаристію, як уже покликаних Богом.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Неокесарійський собор, правило 5; І Вселенський собор, правило 14.
  2. Кирило Олександрійський, правило 5.
  3. Тимофій Олександрійський, правила 2, 4.
  4. Неокесарійський собор, правило 6; Тимофій Олександрійський, правило 6.

За матеріалами протоієрея Миколи Макара (доктора канонічного права)