Катехумен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Катехуме́н (Оглашенний) — кандидат у члени Церкви у християнстві. Оскільки процес вивчення християнських істин та готування оглашенного до прийняття таїнства хрещення робить його кандидатом у члени Церкви, він уже в цьому стані входить у сферу дії церковної дисципліни.

Участь у Церкві[ред.ред. код]

Оглашенні беруть участь разом з вірними у першій частині літургії, хоч їхня участь у літургічному житті Церкви завжди обмежується. Так, у пр. 8 Феофіла Олександрійського зауважується, що оглашенний не повинен їсти та пити від приношень для безкровної жертви. Щодо життя оглашенних правило 20 Василія Великого наголошує, все, що було вдіяне ними перед їхнім вступом до катехуменату, Церквою не карається. Але оглаше́нні, які впали у гріх після входу у катехуменат, несуть покарання за свої гріхи згідно з церковними канонами (Неокесар. соб., пр. 5; І Всел. соб., пр. 14). Та в небезпеці смерті оглашенний, якого відлучено від катехуменату за гріхопадіння, допускається до хрещення та прийняття святих Христових тайн (Кирило Олекс., пр. 5). Також тільки в небезпеці смерті можна хрестити оглашенного, який не очистився від злого духа, але оглашенного, який в час хвороби втратив розум і не спокушується злим духом, можна хрестити за проханням його рідних (Тимоф. Олекс., пр. 2, 4).

Церковні правила дозволяють оглашенним жінкам хреститися під час їхньої вагітності, але не під час їхнього очищення, а приймати хрещення після очищення (Неокесар. соб., пр. 6; Тимоф. Олекс., пр. 6). Перше правило Св. Тимофія Олекс. велить охрестити семирічну оглашенну дитину або дорослого, не чекаючи закінчення катехуменату, які несвідомо прийняли євхаристію, як уже покликаних Богом.

За матеріалами протоієрея Миколи Макара (доктора канонічного права)