Гріх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Єронімус Босх, Стіл зі сценою семи смертельних гріхів і карами, 1475 рік

Гріх — в найдавнішій релігії Світу - Ведичній, та її послідовниці - Індуїзмі це негативна карма, у Старому Заповіті KATA — חַטָּאָה (давн. євр.) означає «непопадання в ціль», використовувалося при стрільбі, помилитися, схибити; У Новому Заповіті ГАМАРТІА — ἁμαρτία (давн. гр.) — промазати, не попасти в ціль, помилитися, пропустити, або відступити від правильності і честі, пропустити всю суть і зміст життя.

У застосуванні — помилка, яку допускає людина у процесі своєї життєдіяльності, відступ від істини, поганий людський вчинок, коли людина діє, користуючись самою волею (бажаючи, вибираючи) або вчинок наказаний волею (зовнішні слова чи діла).

 

З точки зору Християнства — кожна людина в своєму житті робить помилки від самого народження, кожна людина грішна. Безгрішних людей не існує і, щоб здобути душевний спокій, людям треба визнати цей факт. Кожна людина у своєму житті робить помилки, але далеко не всі їх визнають і за можливостю виправляють. Завдання людини — триматися шляху істини і життя, попри всі негаразди, які намагаються її з цього шляху зіштовхнути.

Важливо звернути увагу, що з точки зору віровчення багатьох християнських отців, богословів і святих, судячи людину, Всевишній намагається її виправдати, а не засудити, звертає увагу на те, як людина тримається істини, а не на те, як вона від неї відхиляється.

У безбожній (атеїстичній) філософії існує вчення про золоту середину і середній шлях, певні форми якого можна знайти у вченнях Стародавньої Греції і Китаю (конфуціанство і даосизм). Ці вчення проповідують помірність у процесі життєдіяльності і рекомендують в усьому дотримуватися середини, знати міру.

Зіпсованість походить від недосягнення якогось стандарту; і стандарти волі є 2: негайний стандарт самого людського інтелекту та максимальний стандарт вічного закону, Божого розуму — таке визначення гріха дає середньовічний італійський схоласт Тома Аквінський.

Августин Блаженний визначив гріх, як будь-яке слово, вчинок чи бажання всупереч вічному закону. Визначення Святого Августина включає як і матеріальний елемент в гріху (те що робить його людьською дією) — будь-яке слово, вчинок чи бажання — і формальний елемент (те, що робить його поганим) — всупереч вічному закону.

Богослови визначають гріх в основному як порушення проти Бога; моральні філософи визначають гріх як такий що йде всупереч розумові.

Гріхи є безладними вчинками. Безладні вчинки мають якусь відсутність причин. Гріх однак не є простою відсутністю але відсутністю чогось, що мало б бути присутнім.

Класифікація гріхів[ред.ред. код]

Гріхи класифікуються згідно з умисним вчинком, який він містить та з метою на яку він скерований.

Святий Ісидор розрізнював гріхи проти себе, проти Бога, і проти ближніх. Гріх є розлад, є три порядки, які люди повинні дотримувати: перше, наші вчинки та почуття мають йти слідом за правилом нашого інтелекту; друге ми повинні дотримувати правило Божого закону; і третє оскільки ми є політичними і суспільними істотами, ми повинні жити в порядку з нашими ближніми.

Смертельний гріх — або гріх проти Святого Духа, полягає у добровільному остаточному рішенні людини, власною вільною волею, відкинути жертву Спасителя, вчинену в оплату гріхів цієї людини. Таким чином людина відмовляється від єдиного шляху у життя і зостається в смерті. Євр. 10:26, 1Івана2:2, Єв.Ів.5:24, Мт12:32.

Коли воля ставить собі за мету завдання, що протистоїть любові доброчинності котра стосує нас до нашої кінцевої цілі коли вона протистоїть любові Бога —  тоді гріх є смертельним за природою.

Деякі теологічні школи, очевидно з пропагандистською метою моралі, стверджують, всупереч Біблії, що є більше, аніж один смертний, або непростимий гріх.

Сім Смертельних Гріхів та Сім Блаженств[ред.ред. код]

Так само як і Блаженства підсумовують благословенність надприродньої чесноти, сім смертельних гріхів підсумовують злиденність надприроднього пороку. На відміну від блаженств сім смертельних гріхів не знаходяться в Писанні як такі, але всі вони виводяться з Писання і також шляхом вікового досвіду. Ми розуміємо речі найкраще протилежністю. Отже ми розуміємо надприродню чесноту найкраще протилежністю до надприроднього пороку. Бо між пороками та чеснотами існує близька паралель.

Деякі гріхи (та чесноти)

Гординя є само-утвердженням, самолюбством.

Жадібність є жадобою, відцентрованим посяганням схопити і тримати земні добра для себе.

Заздрість обурюється проти щастя іншого.

Гнів бажає шкоди та руйнування.

Лінивство відмовляється докласти волю для добра, до ідеалу.

Хтивість роздроблює і ділить душу, бажаючи кожне привабливе тіло. Кріфт говорить, що наше суспільство є секс-охоплене, секс-насичене. Якби хтивість припинилася завтра ми б опинилися у найбільшій економічній депресії в історії. Навіть Тома Аквінський замітив, що «хтивість…є одним з найбільших задоволень, і котре поглинає розум більше ніж будь-які інші.»

Ісус Христос провів набагато більше часу застерігаючи проти спокус зі світу (жадібність, людьська повага) і від диявола (гордість, лицемірство) аніж спокус від плоті. Але хтивість є гріхом. Точніше, це бажання гріхів перелюбу чи зради (бажання у волі, не просто почуття, але щось чому активно дається дозвіл, а не лише пасивно переживане). Іншим перенатягуванням терміну є випадок коли хтось вважає будь-яке сексуальне бажання хтивістю як такою. Але хтивість є гріхом, а сексуальне бажання як таке не є. Воно є Божим вимислом і мається на увазі в Його першій постанові «Будьте плідні та множтеся».

Ненажерливість потребує спожити безладну кількість земних благ.

Сучасні зміни в списку гріхів

Ватикан вперше за півтори тисячі років переглянув список смертних гріхів. До існуючих семи гріхів були додані ще сім, що відображають реальність сучасної епохи.

Згідно з новою концепцією, вічні муки тепер загрожують за «біоетичні» порушення (такі як контроль народжуваності, тобто аборти), «сумнівні з моральної точки зору» експерименти (такі як дослідження стовбурових клітин), вживання наркотиків, забруднення навколишнього середовища, збільшення майнового розшарування, надмірне багатство і дії, що приводять до зростання числа бідних.

Загалом, Католицька Церква розділяє гріхи на прості і смертні, які можна «викупити» лише сповіддю і покаянням. Чіткого визначення семи смертних гріхів не існує, але, як правило, такими вважаються порушення «Десяти заповідей» і дев'яти євангельських заповідей блаженства.

У VI столітті Папа Григорій I Великий виклав концепцію семи смертних гріхів, яка пізніше, в середні віки, популяризувалася Данте Аліґ'єрі в частині «Пекло» «Божественної комедії».

Згідно з цим трактуванням, до гріхів, за які непрощена і нерозкаяна людина потрапляє після смерті прямого в пекло, відносяться гординя, заздрість, обжерливість, похітливість (хіть), гнів, пожадливість і смуток (замість якого інші джерела пропонують лінь).

Біблія, хоч і не подає точного переліку гріхів, але застерігає від їх здійснення — в старозавітних Десяти Заповідях, даних Богом Моїсею на горі Синай. Список же став загальноприйнятим з часів середньовічного схоласта Святого Томи Аквінського.

У православ'ї відсутнє чітке розділення між смертними і простимими гріхами. Крім того, східна традиція християнства не передбачає, що людина, яка померла в стані гріха, автоматично засуджена на вічні муки.

Простимий Гріх[ред.ред. код]

Простимий Гріх — гріхи звуться простимим тому, що вони можуть бути виправданими. В цьому смислі Амвросій Медіоланський говорить що покаяння оправдує кожен гріх. Або ми звемо гріхи простимими, бо щось в них частково чи повністю дозволяє їм бути виправданими: частково коли вони вчинені з-за незнання чи слабкості (і таке виправдання лежить в причині гріха) та повністю, коли вони не розривають наш стосунок до кінцевої цілі і таким чином заслуговують лише тимчасового, а не вічного покарання.

Американський католицький філософ Пітер Кріфт зазначив: «Ніхто не знає як довго людська душа може витримати полумя гріха перед тим як вона помре; ніхто не знає коли в будь-якому індивідуальному випадку простимий гріх стає смертельним гріхом.»

Спокута гріхів[ред.ред. код]

Майже у всіх релігіях гріх можна спокутувати. Через принесення жертви, або виконання обряду або самопокарання. В авраамічних релігіях дозволяється навернутися до праведного життя.

Зокрема в Книзі Єзекиїля сказано: "І беззаконник, якщо навернеться від усіх від усіх гріхів своїх, які робив, і буде дотримуватися всіх уставів Моїх і чинити законно і праведно, живий буде, не помре. Усі злочини його, які робив він, не пригадаються йому: у правді своїй, яку буде робити, він живий буде." [Єз. 18,21-22]

Гріхи нехтування[ред.ред. код]

Тома Аквінський обговорює теж поняття гріха нехтування: будь-хто хто не чинить добра, знаючи, що він повинен його вчинити, є винним гріха. Якщо включити в поняття гріхів нехтування лише те, що робить їх гріхами, тоді деколи вони містять внутрішній вчинок (бажання не піти до церкви), а деколи жодного вчинку взагалі (коли настав час людина не думала чи йти, чи не йти). Але коли ми включимо в понятті нехтування теж причини і підставу того нехтування тоді нехтування містить якийсь вчинок.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Святий Тома Аквінський. Сума теології (Summa Theologiae). Повний Переклад Англійською мовою (за редакцією Тімоті МакДермота). Нотр Дам[en], Індіана: Друкарня Аве Марія, Християнська Класика, 1989, 1999. (англ.). Див. розділ VIII: Живучи добре та живучи погано (Living well and living bad). Підрозділ: Гріх і порок (Sin an vice)
  • Пітер Кріфт. Назад до Чесноти (Оригінал: Peter Kreeft. Back to Virtue). Сан Франциско: Друкарня Іґнатіус, 1992. (англ.). Розділ VI: Блаженства протистоять Сімом смертельним гріхам (Beautitudes confront Seven Deadly Sins)
  • Гріх Тофтул М. Г. Сучасний словник з етики. — Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2014. — 416с. ISBN 978-966-485-156-2
  • [(Біблія)]. Книги священного писання Старого та Нового завіту/ Видання Київської патріархії УПЦ КП – 2009 рік. ISBN 976-966-472-052-3