Клишоногість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клишоногість
Двостороння клишавість
Двостороння клишавість
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 M21.5, Q66.8
OMIM 119800
DiseasesDB 29395
eMedicine radio/177 orthoped/598
MeSH D003025
Клишоногість у Вікісховищі?


Клишоногість (клишавість) займає перше місце серед інших вроджених захворюваннях опорно-рухової системи. Це викривлення стопи, при якому хворий опирається не на підошву, а на зовнішній край стопи, внутрішній край припіднятий та повернутий угору, утворюючи виражену увігнутість.

Розділяють клишоногість вроджену і набуту, внутрішню і зовнішню. У хлопчиків вроджена клишоногість зустрічається у 2 рази частіше. Набута клишоногість частіше розвивається після поліомієліту, іноді - після неправильного накладання пов'язок при переломах та вивихах.

Крім того, клишоногість частіше буває двохсторонньою (60%), переважає "внутрішній" її варіант.

Клінічна картина.[ред. | ред. код]

Шкіра зовнішнього краю стопи різко потовщена, вкрита мозолями, а шкіра на підошві - тонка. При вродженій внутрішній клишоногості розміри стопи зменшуються, її передній відділ приведений, стопа і п'яткова кістка повернені всередину (супінація), вся стопа знаходиться в положенні згинання. Ступінь деформації може коливатись. Всі види рухів у суглобах стопи і гомілково-стопному суглобі різко обмежені.

Лікування.[ред. | ред. код]

При вродженій формі слід починати якомога швидше. У дітей до 2 місяців усувають деформації редресуючими рухами з наступною фіксацією м'якою пов'язкою в положенні досягненої корекції. Від 3 місяців до 1.5 року застосовують редресації та етапні гіпсові пов'язки. Заміну пов'язки виконують спочатку через 2 тижні, потім через 3-4 тижні. Після цього призначають масаж, теплові процедури, лікувальну фізкультуру, ортопедичне взуття.

Якщо лікування етапними гіпсовими пов'язками неефективне або деформація рецидивує, у дітей після 1.5-2 років завдаються до сухожильної пластики. Після операції показана фіксація гіпсовою пов'язкою на 6 місяців, а після її зняття - фізіомеханотерапія, на ніч тутор, вдень ортопедичне взуття.