Кліренс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кліренс
Вплив кліренсу на прохідність. α — кут поздовжньої прохідності
Попереджувальний знак англ. «Low Ground Clearance» про небезпеку проїзду з малим кліренсом за дорожніми стандартами США (англ. Manual on Uniform Traffic Control Devices; MUTCD)

Клі́ренс, або дорожній просвіт[1] (англ. ground clearance) — відстань від поверхні землі до найнижчої точки центральної частини автомобіля[2], тролейбуса, автобуса, бронетранспортера, танка тощо, не включаючи коліс чи гусениць. Центральна частина автомобіля — простір, симетричний відносно поздовжньої осі, ширина якого становить 80 % від відстані між внутрішніми поверхнями коліс однієї осі[2].

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Цей параметр негативно впливає на стійкість проти перевертання (чим вищим є кліренс, тим вище знаходиться і центр мас), позитивно — на прохідність автомобіля та інших засобів пересування, а також, від нього залежить керованість транспортного засобу.

Виходячи з вказаних переваг та недоліків, виробники роблять малий дорожній просвіт на автомобілях, зорієнтованих на рух при високих швидкостях. Разом з тим позашляховики мають великий дорожній просвіт, адже для них головне — прохідність.

Висота стандартного дорожнього бордюру становить близько 16 см. На автомобілях, що мають менший дорожній просвіт, водій повинен брати до уваги можливий ризик пошкодження бампера при поперечному паркуванні.

На автомобілях, облаштованих активною підвіскою розмір дорожнього просвіту можна змінювати. А при збільшенні швидкості руху такі автомобілі автоматично опускаються, зменшуючи дорожній просвіт — це не тільки збільшує стійкість, але й зменшує лобовий опір автомобіля.

Кліренс деяких транспортних засобів, поширених в Україні

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Дорожній просвіт [Архівовано 8 жовтня 2014 у Wayback Machine.] на сайті «Autoexpert.in.ua»
  2. а б ISO 4131:1979(en) Road vehicles — Dimensional codes for passenger cars. [Архівовано 17 червня 2016 у Wayback Machine.] (англ.)
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 28 лютого 2009. Процитовано 26 червня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 28 червня 2009. Процитовано 26 червня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 березня 2009. Процитовано 26 червня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. ЛАЗ Е291[недоступне посилання з липня 2019] на сайті «questpedia.org»

Посилання

[ред. | ред. код]