Колісцевий замок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Колесцовий замок)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема колісцевого замка

Колісцевий замок — поширений в XV—XVII століттях механізм вогнепальної зброї, в якому необхідна для займання порохового заряду іскра добувається за допомогою обертового коліщатка з рискою.

Колісцевий замок Леонардо да Вінчі

Колісцевий замок — єдиний винахід Леонардо да Вінчі, який масово вироблявся за його життя. У своїй праці «Codex Atlanticus» він привів схему пристрою колісцевого замка для пістолета, який заводився ключем. Будова нового замка була такою: на зміну старим ґнотам, які вимагали доступу стрільця до відкритого вогню і створювали в процесі горіння небажаний демаскувальний ефект, прийшов курок з затиснутим шматочком кременя, під курком розташовувалося коліщатко з рискою. Пристрій працював за допомогою заведення ключем пружини, яка після натискання на спусковий гачок приводила в рух коліщатко і опускала на нього курок з кременем (спочатку з піритом), в результаті тертя висікалися іскри, що запалювали пороховий заряд. Колісцевий замок перевершував по надійності поширені в той час ґнотові замки. Він був стійкішим до вологи і змагався в надійності з кременевим замком, який міг дати осічку без видимих ​​на те причин. Існували також варіанти рушниць, котрі поєднували вищеназвані типи замків. Недоліком колісцевого замка була його крайня дорожнеча, складність будови, недостатньо висока якість використаної сталі і боязнь бруду. Якщо використовувався твердий кремінь, насічка коліщатка швидко зношувалися; м'який пірит не псував коліщатко, але кришився сам і забруднював замок[1]. У 1580 році можна було купити аркебузу з ґнотовим замком за 350 франків, а така ж аркебуза з колісцевим замком коштувала не менше ніж 1500 франків[2]. Якщо стрілець втратив ключ для заводу механізму, зброя ставала непотрібною. Проте це був якісний крок вперед у порівнянні з ґнотовою зброєю, і перший тип механізму, придатний для пістолета (необхідність постійно підтримувати гніт палаючим зводила нанівець всі переваги пістолета як особистої зброї).

У XVII — початку XVIII століть колісцевий замок було повсюдно витіснено більш дешевим і зручним кременевим ударним замком.

В даний час схожий принцип отримання іскри за рахунок контакту пірофорного сплаву з насіченою поверхнею колесця застосовується в деяких запальничках.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фред и Лилиан Функен. Энциклопедия вооружения и военного костюма. Средние века. Эпоха Ренессанса: Пехота — Кавалерия — Артиллерия / Пер. М. Б. Ивановой. — М. : Астрель — Аст, 2002. — С. 48. — ISBN 5-17-014796-1 (АСТ), ISBN 5-271-05016-5 (Астрель), ISBN 2-203-14319-3 (фр.).
  2. Фред и Лилиан Функен. Вказ. твір. — С. 50.

Посилання[ред. | ред. код]