Комодор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Див. також: Коммодор

Ко́модор (англ. commodore) — військове звання у Британії, США та Нідерландах. Командир з'єднання кораблів, який не має адміральського звання. Комодор старший від капітана, але нижчий від контр-адмірала. Умовно відповідає військовому званню капітан-командор у ВМС та бригадний генерал у сухопутних військах.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Комодор китайського флоту Лінь Цзяньчжан (K. C. Lin) 5 лютого 1920 року

Звання комодор виникло на голландському флоті біля 1652 року, під час війни з Англійською республікою. Флоту потрібні були офіцери, звання яких дозволяло б їм здійснювати командування ескадрою, але в той час єдиними офіцерами, яким це дозволялося, були адмірали. Однією з можливих причин виникнення звання комодор вважають небажання збільшувати кількість адміралів, і відповідно, витрати на виплату їм платні.

На Королівському флоті Великої Британії старший капітан міг тимчасово, на певну кампанію або похід, призначений командувачем ескадрою, і в цьому випадку називався комодор (без зміни звання і без підвищення платні). Комодор отримував привілей вибрати флагманський корабель і підняти свій власний брейд-вимпел. Після закінчення командування ескадрою комодор, знову ставав капітаном[1].

Згодом Королівський флот закріпив звання комодора як постійне, з відповідним місцем у флотському списку, знаками розрізнення і платнею.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Naval officer: recruitment and advancement. Fleet battle and blockade: the French Revolutionary War, 1793−1797. Robert Gardiner, ed. Chatham, London, 2007. p. 127—131.

Посилання[ред. | ред. код]