Комуністична партія США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комуністична партія США

The Communist Party of the United States of America
Країна Flag of the United States.svg США
Голова партії Сем Уебб
Дата заснування 1919
Штаб-квартира 235 W. 23rd Street, Нью-Йорк, NY 10011.
Ідеологія марксизм, поміркований соціалізм
Молодіжна організація Young Communist League USAd
Кількість членів  2 тис. чол. (2011)
Друкований орган "People's World[en]"
Офіційний сайт cpusa.org

Комуністична партія США (аббре.КП США, англ. The Communist Party of the United States of America, аббре.CP USA) — політична партія в США. Офіційна партійна ідеологія — марксизм-ленінізм. Заснована 31 серпня 1919 року. Голова партії Сем Вебб (Sam Webb). Штаб-квартира — 235 W. 23rd Street, Нью-Йорк, NY 10011.

Історія[ред. | ред. код]

Заснована у 1919 році в результаті об'єднання комуністичних груп Чарльза Рутенберга та Джона Ріда. У 1921–1929 роках мала назву «Workers Party of America[en]». У першій половині XX століття була найбільшою і найвпливовішою партією комуністичного штибу в США, грала вирішальне значення в робітничому русі з 1920-х по 1940-і роки. Організувала і керувала основними промисловими спілками. В цей час витримувала постійні атаки влади, такі як Рейди Палмера (Palmer Raids) або першу «Червону загрозу» (Red Scare).

Входила до Комінтерну, з якого вийшла у листопаді 1940 року.

З 1950-х зусиллями маккартистів і другої хвилі «Червоної загрози», внутрішня структура і стабільність партії почала розвалюватися. Партія стала об'єктом переслідування в рамках секретної програми ФБР COINTELPRO. Її члени, що не потрапили за ґрати, намагалися тихо розчинитися в суспільстві і прийняти більш лояльну до влади політичну позицію. Таким чином, завдання силового придушення КП США фактично була виконано.

У 1960-х партія (лідер Гес Холл) отримала підживлення у вигляді пацифістів і «Нових лівих». Лідери партії заявили про підтримку американського руху за громадянські права, його членів і особисто Мартіна Лютера Кінга. Однак ті дистанціювалися від комуністів, побоюючись, що їм наклеять таке ж тавро.

У кінці 1980-х років КП США була буквально приголомшена приходом до влади Михайла Горбачова і серйозно критикувала його політику «перебудови», що призвело до припинення її підтримки з боку КПРС у 1989 році. У 1991 спеціальна сесія партії прийняла Конвенцію щодо майбутнього розвитку партії після розпаду соціалістичного блоку. Одна фракція пропонувала відмовитися від ленінізму і направити партію в русло демократичного соціалізму, але більшістю голосів класична лінія партії була підтверджена. Угруповання «відмовників» пізніше вийшло зі складу партії і заснувала Комітети зі зв'язків за демократію і соціалізм (англ. Committees of Correspondence for Democracy and Socialism).

Партія не змогла повністю відновитися від потрясінь середини століття, але продовжує існувати під керівництвом Сема Вебба. Офіційні друковані органи — тижневик «People's World[en]» (з 1924), літературно-політичний журнал «The New Masses[en]» (1926–1948), щомісячник «The Communist» (1927–1946), щомісячник «Political Affairs Magazine[en]» (з 1944).

Незважаючи на декларування соціалістичної революції, партія орієнтована на мирний і демократичний перехід до соціалістичної системи господарювання в США і заявляє про відмову від застосування насильницьких методів для повалення існуючого ладу.

Програма партії[ред. | ред. код]

У програмі партії станом на 2008 рік відзначається, що капіталізм за допомогою ЗМІ, що перебувають у монопольній владі корпорацій, використовує сексизм, націонал-шовінізм, гомофобію, антисемітизм та антикомунізм з метою розділити робітничий клас і його союзників.[1]

Перший абзац Програми Комуністичної партії США:

«Робітники всього світу прагнуть до життя без війни, експлуатації, нерівності й бідності. Вони прагнуть побудувати світле майбутнє, яке засноване на демократії, мирі, правосудді, рівності, співробітництві й відповідає нагальним потребам людини. Це майбутнє — соціалізм, система, в якій робітники керують своїми власним життям та долею і разом будують кращий світ. Комуністична партія США присвячена боротьбі за соціалізм в цій країні. Цей документ — програма нашої Партії, затвердження наших цілей і завдань, а також керівництво до дії на шляху до Соціалістичних Сполучених Штатів Америки.»

У ряді пунктів програми партії піднімається тема прав сексуальних і гендерних меншин. Підкреслюючи, що гомофобія була «головним знаряддям атаки на демократію в часи маккартизму», програма закликає боротися з порушеннями прав сексуальних і трансгендерних меншин[2].

Партійні лідери[ред. | ред. код]

  • Голос Яків Наумович — організатор об'єднання комуністичних груп Чарльза Рутенберга і Джона Ріда. Голова центральної контрольної комісії Центрального Комітету Компартії США.

Генеральні секретарі[ред. | ред. код]

Голови партії[ред. | ред. код]

Кандидати в Президенти США[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Capitalism, Exploitation, and Oppression [Архівовано 7 Грудня 2015 у Wayback Machine.]. Program of the Communist Party USA. 28th National Convention. First published: 05/19/2006
  2. # 3e Additional Social Forces for Progress [Архівовано 7 Грудня 2015 у Wayback Machine.]. Program of the Communist Party USA. 28th National Convention. First published: 05/19/2006

Посилання[ред. | ред. код]