Кондукетор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кондукето́р (рум. Conducător — «лідер», «ватажок») — офіційний титул румунського диктатора Іона Антонеску, а також неофіційний для ряду інших румунських політиків.

Кондукетор Румунії
рум. Conducător al României
Штандарт кондукетора
Портрет Іона Антонеску
Статус титул скасовано
Місце Бухарест
Термін каденції довічно
Створення 22 січня 1941
Засновник Іон Антонеску
Названо на честь рум. a conduce
Перший на посаді Іон Антонеску
Останній на посаді Іон Антонеску
Скасовано 23 серпня 1944
Неофіційні назви кондукетор

Походження терміну

[ред. | ред. код]

Слово походить від румунського дієслова a conduce, яке в свою чергу, походить від латинського ducere (ввести)[1]. Від цього ж слова походять латинське dux (лідер, ватажок) і французьке duc (герцог). Його значення аналогічне, таким титулам як: фюрер в нацистській Німеччині, дуче в фашистській Італії і каудільо в націоналістичній Іспанії.

Використання

[ред. | ред. код]

Вперше його було використано румунським королем Каролем II, як додатковий титул, в останні роки правління Фронту національного відродження, і опісля він був прийнятий маршалом Іоном Антонеску, який 14 вересня 1940 року отримав диктаторські повноваження. Номінально Антонеску був прем'єр-міністром, а головою держави вважався король Міхай I, але фактично повну владу в Румунії мав саме Антонеску. За словами історика Адріана Чорояну, Антонеску використовував цей титул, щоб підкреслити свої зв'язки з Німеччиною, а після падіння режиму Залізної гвардії — також свою особисту владу в країні.

Пізніше титул використовувався як неофіційне звертання до президента Соціалістичної Республіки Румунія Ніколае Чаушеску, коли роль Румунської комуністичної партії послабла, і з'явився культ особистості Чаушеску. Паралельно рідше використовувався титул cârmaci (кермач), який запозичили з лексикону таких тоталітарних комуністичних режимів як в КНДР і в КНР, в часи правління Мао Цзедуна. Так само як і в ситуації з Антонеску, Чаушеску використовував цей титул для підкреслення особистої влади, а також, для того щоб показати його зв'язок з господарями Волощини та Молдавії, і вождями Дакії.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. conducător - WordSense Dictionary. www.wordsense.eu (англ.). Процитовано 28 червня 2022.