Конон Афінський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конон Афінський

Конон Афінський, зображення подане у «Promptuarii Iconum Insigniorum», 1553 рік
Народився5 століття до н. е.
Афіни
Помер390 до н. е.[1]
Кіпр, Акротирі і Декелія, Велика Британія
КраїнаСтародавні Афіни
Діяльністьвійськовослужбовець
Знання мовдавньогрецька
УчасникBattle of Mytilened, Битва при Егоспотамах і Battle of Cnidusd
Посадастратег, стратег і стратег
Військове званняадмірал і стратег
ДітиТимофій (стратег)

Конон Афінський (грец. Κόνων, до 444 до н. е. — після 394 до н. е.) — видатний афінський полководець, син Тимофія.

Біографія

[ред. | ред. код]

Починаючи з 414-413 років до н. е. Конон був кілька разів обирався в стратеги, командував сухопутними військами, також був очільником флоту[2]. Замістивши в 406 до н. е. Алківіада в командуванні афінським флотом, Конон не міг, із 70 кораблями в його розпорядженні, протистояти спартанському полководцю Каллікратіду, який мав 170 трієр, і втратив половину флоту. За це був замкнений у Мітиленах. Проте перемога афінян при Аргінуських островах звільнила його.

Страх відповідальності за поразку при Егоспотамах, провина за яку лежала і на ньому, змусила Конона покинути Афіни і віддалитися до Евагора на Кіпр. Коли почалася війна між Спартою і Персією, Конон за допомогою Евагора і перських грошей, створив флот і знищив при Кніді морську могутність Спарти (394 до н. е.), вигнав із багатьох приморських міст спартанських гармостів та спустошив береги Лаконії (393). Тоді він повернувся до Афін, був прийнятий з великою пошаною (393 до н. е.), відновив Довгі стіни і зайняв таке ж високе положення, яке займав перед тим Фрасібул.

Завданням Конона було відновити владу Афін над островами Егейського моря, і йому вдалося багато чого зробити для здійснення цього плану. Коли, через два роки після битви при Кніді, почалося охолодження між Афінами і Персією, Конон вирушив в Сарди на чолі посольства; але сатрап Тірібаз затримав його, як зрадника персів[3]. В Афіни Конон вже не повернувся, але йому вдалося втекти на Кіпр до Евагора, де він і помер. За іншим, менш достовірним повідомленням, Конон помер в Азії, куди сатрап вислав його.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]