Конституція 3 травня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конституція 3 травня
Тип конституція
Підписано 3 травня 1791
Сторони Річ Посполита
«Конституція 3 травня». Картина Яна Матейка

Конституція Речі Посполитої (Республіки Обох Націй) 3 травня 1791 (дослівно «урядовий закон» пол. ustawa rządowa) — вважається першою в Європі і другою в світі конституцій[1] в сучасному розумінні, ухваленою на Чотирирічному сеймі в Польщі, що встановлювала устрій Речі Посполитої згідно з ідеями просвітництва; зберігаючи становий устрій, зміцнила виконавчу владу за принципом спадкової монархії; скасувала liberum veto, розширила права міщан, послабила позиції магнатів; скасувала поділ на Польщу і Литву. Головними творцями Конституції були король Станіслав Авґуст Понятовський, граф Іґнацій Потоцький, політик і публіцист Гуґо Колонтай. Конституція втратила чинність після Торговицької конфедерації та збройної інтервенції Росії.

23 листопада 1793 року дію конституції анулював Гродненський сейм[2] під тиском російського посла Якоба Сіверса, який керував сеймом, та російських військ, що перебували безпосередньо у Гродно.

Обставини прийняття[ред. | ред. код]

Конституція 3 травня 1791 мала стати відповіддю на внутрішню і міжнародну ситуацію Республіки Обох Націй, яка ще 150 років тому (в середині 17-го ст.) була найбільшою та однією з найпотужніших європейських країн.

Під час панування останнього польського короля Станіслава Авґуста Понятовського (1764—1795) на польських землях починали вкорінюватися ідеї Просвітництва. Король почав впроваджувати обережні реформи — створив міністерства скарбу і війська, а також ввів державне мито. Розпочалася також дискусія над потребою ґрунтовних реформ країни. Проте ідея реформування Речі Посполитої не була вигідна державам-сусідам. Слабкість польського королівства була для них кориснішою, ніж постання потужної і демократичнішої держави.

Причини ухвалення[ред. | ред. код]

5 липня 1772 представники трьох сусідів Польщі (Росії, Пруссії й Австрії) зустрілися в Санкт-Петербурзі, де підписали акт про перший розподіл Польщі. Три загарбники зменшили територію Речі Посполитої на понад 211 тис. км².

Конституція 3 травня (або Урядовий закон від 3 травня) — була ухвалена 3 травня 1791 року. Цей закон мав врегулювати юридичний устрій Речі Посполитої. Після Конституцї Пилипа Орлика (1710), Конституція 3 травня була другою у Європі і третьою у світі (після американської — 1787 р.) письмовою конституцією.

Структура документу[ред. | ред. код]

Конституція ввела політичне урівняння прав міщан і шляхти, а також поставила селян під захист закону, таким чином пом'якшуючи найгірші зловживання панщини.

Конституція 3 Травня, яка складалася з 11 статей, вводила право загальної незалежності (для шляхти і городян), а також поділ влади на законодавчу (двопалатний парламент), виконавчу (король з радою міністрів) і судову.

Конституція передбачала звичайні збори Сейму що два роки, а також надзвичайні — в разі національної потреби. Нижча Посольська палата (Посольська ізба) мала складатися з 204 депутатів, а також 24 представників королівських міст. Вища Сенатська палата (Сенат Речі Посполитої) мала складатися з 132 членів: сенаторів, воєвод, каштелянів, міністрів, а також єпископів.

Конституція скасувало право «liberum veto» (вимоги повної одностайності рішення, для блокування якого вистачало одним лиш голосу проти). Цей принцип віддавав весь Сейм на милість кожного окремого депутата, який, за власною ініціативою, або підкуплений зарубіжними силами чи магнатами, міг скасувати будь-які прийняті Сеймом постанови.

Виконавча влада зосереджувалася в руках королівської ради, де головував король. Рада складалася з п'яти призначених монархом міністрів: міністра поліції, печатки (внутрішніх справ), закордонних справ, військового міністра та міністра скарбу. Міністри відповідали перед сеймом.

Оригінал Конституції 3 травня

Аби посилити єдність і безпеку Речі Посполитої, Конституція скасувала польсько-литовську унію й перетворила країну на унітарну державу. Згідно з конституцією, після смерті Станіслава Понятовського, трон повинен був успадкувати Фредерик Авґуст І з династії Веттинів, з якої походили два попередні польські королі.

20 жовтня 1791 Чотирирічний сейм прийняв додаткові інструкції до Конституції 3 травня — «Взаємні гарантії», що фіксували єдність і неподільність державного утворення Польського королівства і Великого князівства Литовського в єдину країну та пояснювали не сформульовані в Конституції умови польсько-литовської унії.

Але Конституції 3 травня так і не судилося увійти в дію. Прийняття Конституції спровокувало агресію сусідів Польщі, яка завершилася зникненням Речі Посполитої з мапи світу в 1795 році.

Наслідки ухвалення[ред. | ред. код]

Конституція 3 травня вплинула на дальші демократичні рухи у світі. Після втрати Польщею незалежності та поневолення, яке тривало 123 роки, саме конституція 3 травня нагадувала про боротьбу за польську свободу. На думку двох співавторів документа, Іґнація Потоцького та Гуґо Колонтая, ця Конституція була «останньою волею і заповітом згасаючої Вітчизни».

5 травня 1791 день 3 травня було визнано Святом Конституції. Святкування цього дня були заборонені під час поділів Польщі. У квітні 1919, вже в незалежній державі, свято було відновлене. День Конституції 3 травня був оголошений поза законом гітлерівцями та комуністичною владою СРСР, які всевладно керували в післявоєнній Польщі. До 1989 року цього дня в Польщі часто відбувалися протести і антикомуністичні демонстрації.

Відзначення[ред. | ред. код]

Соціалістичний уряд Польщі не вітав це свято, але патріотично налаштовані поляки продовжували відзначати День Конституції при соціалізмі, хоча й неофіційно.

У 1990 Свято Конституції 3 Травня було відроджене й офіційно оголошено державним святом. Невід'ємною частиною свята стали подячні молебні, які проходять в католицьких соборах по всій країні. Проходить також відвідування меморіалів, організовуються концертні програми театрально-концертних залах і на відкритих майданчиках. Вже в новій Польщі — від квітня 1990 року — День Конституції 3 травня став державним святом.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  1. Blaustein, Albert P. (1993). Constitutions of the World (англ.). Fred B. Rothman. ISBN 978-0-8377-0362-6. 
  2. 3 мая. Первая в Европе конституция. planeta Belarus (рос.). 3 травня 2021. Архів оригіналу за 23 листопада 2021. Процитовано 23 листопада 2021.