Контрілюмінація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Squid Counterillumination.png

Контрілюмінація — метод створення камуфляжу при якому тварина (або військова техніка) створює світло для того, щоб відповідати рівню освітленості фону, наприклад, поверхні океану або небу. Це відрізняється від методу противотіней[en], при якому використовується лише пігментне забарвлення, нанесенням фарби на техніку або наявністю меланіну в шкірі тварин, щоб зафарбувати наявність тіней. Додаючи необхідну кількість світла, завдяки здатності до біолюмінесценції або за допомогою електричних ламп, контрілюмінація може дозволити створити відповідну яскравість, що збігається з освітленням фону, що є більш ефективним. Так як контрілюмінація дозволяє змінювати інтенсивність генерованого світла, камуфляж можливо активно підлаштуватися до умов освітленості.

Контрілюмінація є одним із основних методів камуфляжу морських організмів, що поєднується з прозорістю і срібленням. Всі ці методи роблять тварин у відкритій воді подібними до середовища.

Військове застосування[ред. | ред. код]

Підсвітка «Yehudi Lights» на літаку Грумман TBF Евенджер дозволяло збільшити загальну яскравість літака, щоб зробити його більш подібним до фону неба.

Контрілюмінація рідко використовувалася для військових цілей. «Камуфліж з розсіяним світлом», в якому світло проєктувалося на фюзеляж судів, для того щоб відповідати слабкій освітленності нічного нема, проводилися під час Другої світової війни Національною дослідницькою радою Канади. Канадська концепція була випробувана на американських літаках, таких як B-24 Liberators і Грумман TBF Евенджер у рамках проєкту «Yehudi lights», в якому використовувалися лампи, направлені вперед, що автоматично налаштовувалися до рівня освітленості неба.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Diffused Lighting and its use in the Chaleur Bay. Naval Museum of Quebec. Royal Canadian Navy. Архів оригіналу за 22 May 2013. Процитовано 3 February 2013.