Котов Олександр Олександрович (шахіст)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Alexander Kotov 1967a.jpg

Олександр Олександрович Котов (12 серпня 1913, Тула - 7 січня 1981 Москва), заслужений майстер спорту СРСР, радянський гросмейстер і шаховий літератор, учасник турнірів претендентів 1950 і 1953 рр.

У шкільні роки познайомився з шахами. У 16 років став чемпіоном Тули. Після закінчення Тульського військово-механічного інституту Котов переїхав в Москву.

Під час Німецько-радянської війни Олександр Котов працював в конструкторському бюро, розробляючи нові мінометні системи. Саме йому належала ідея створення нової зброї - 120-міліметрового міномета, за що він був удостоєний вищої нагороди - Ордену Леніна (1944).

Котова часто називали «тульським самородком». Бо до багатьох шахових вершин дійшов, як мовиться, «своїм розумом».

Таємниці оволодіння шаховою майстерністю він розкрив у ряді книг і статей. Найвідоміші з них - «Таємниці мислення шахіста» (1970) і що вийшла вже після смерті Котова «Як стати гросмейстером» (1985).

Багато років присвятив Олександр Котов вивченню життєвого і творчого шляху четвертого чемпіона світу з шахів, свого великого співвітчизника Олександра Алехіна. На декілька мов були перекладена його капітальна двотомна праця «Шахова спадщина Алехіна» і роман «Білі і чорні». Цей роман, присвячений життю Алехіна, послужив основою для написаного спільно з Ю.М. Вишинським сценарію до фільму «Білий сніг Росії».

За заслуги в області шахів нагороджений орденом «Знак Пошани» в 1957 році.

Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.